Kultura i sztuka po 1989 roku

28.02.2014 aktualizacja 18.07.2016

Ponad 1,3 mln zł na realizację filmów związanych z woj. śląskim

Ponad 1,3 mln zł przeznaczy w tym roku Śląski Fundusz Filmowy na realizację filmów związanych z woj. śląskim. Dotąd dzięki dofinansowaniu zrealizowano 41 filmów - poinformowała PAP w czwartek rzeczniczka Instytucji Filmowej "Silesia-Film".

Śląski Fundusz Filmowy działa w ramach Instytucji Filmowej "Silesia-Film". Jego celem jest finansowe wspieranie produkcji filmowej związanej z regionem - przez temat, twórców lub miejsce realizacji.

O środki może starać się każdy podmiot prowadzący działalność gospodarczą w zakresie produkcji filmowej. Z takiego wsparcia skorzystali dotąd m.in. twórcy głośnego filmu o grupie Paktofonika pt. "Jesteś Bogiem". Instytucja Filmowa została też m.in. koproducentem "Chce się żyć" Macieja Pieprzycy, który dostał nagrodę główną festiwalu filmowego w Montrealu, czy najlepszego europejskiego filmu animowanego 2013 roku pt. "Kongres" Ari Folmana.

Pieniądze na realizację filmów pochodzą z budżetu województwa śląskiego oraz wpływów uzyskanych z emisji filmów wcześniej koprodukowanych przez "Silesia-Film".

Jak poinformowała w czwartek rzeczniczka "Silesii-Film" Magdalena Gościniak, w tym roku producenci będą mogli się starać o pieniądze na dwa sposoby. Pierwszy z nich - tradycyjny - zakłada, że złożą wniosek o dofinansowanie, który zostanie poddany ocenie merytorycznej przez ekspertów. Akceptacja przełoży się na dofinansowanie w wysokości do 50 proc. kosztów budżetu filmowego.

Drugą ścieżką starania się o wsparcie finansowe będzie tzw. crowdfunding, czyli zbiórka pieniędzy w internecie, na specjalnych platformach, w serwisach społecznościowych - z przeznaczeniem na konkretny cel. Zbiórkę będzie organizował producent. "W tym wypadku opinia ekspertów nie będzie potrzebna. Producent, który będzie dysponował 50 proc. wkładem pochodzącym z crowdfundingu i 20 proc. wkładem własnym, będzie mógł liczyć na dofinansowanie pozostałych 30 proc. z funduszu" - dodała Gościniak.

Większa część z ponad 1,3 mln zł została przeznaczona na "tradycyjną ścieżkę" - ponad 1,1 mln zł. "W drugim przypadku będzie to 200 tys. zł. Jest to o wiele mniejsza kwota, bo chcemy sprawdzić jakie będzie zainteresowanie" - dodała rzeczniczka "Silesii-Film".

W czerwcu będzie wiadomo, jakie tytuły dołączą do grona filmów dofinansowanych z Śląskiego Funduszu Filmowego.

Od 2008 roku Śląski Fundusz Filmowy dofinansował 41 filmów na łączną kwotę prawie 7 mln zł.(PAP)

ktp/abe/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL