Ponad trzy tysiące filmów krótkometrażowych, dokumentalnych i animowanych zgłoszono do tegorocznego 56. Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Wyniki selekcji zostaną opublikowane na początku kwietnia; festiwal odbędzie się w dniach 29 maja - 5 czerwca.
"Wojna na Ukrainie, kryzys uchodźczy, narastająca ksenofobia w Europie Środkowo-Wschodniej, ludzie żyjący na społecznych obrzeżach – to tematy, które najczęściej przewijają się w dokumentach nadesłanych do nas z całego świata. Staramy się wybierać takie tytuły, które pokazują, że zmienia się nie tylko świat, ale także sam dokument" – wyjaśniła selekcjoner sekcji dokumentalnych, krytyk filmowy Anita Piotrowska.
Także wśród filmów fabularnych widać zainteresowanie tematyką uchodźczą i to nie tylko wśród filmowców z Europy – zwraca uwagę Dagmara Romanowska, krytyk filmowy i selekcjoner KFF. Jak podaje, nie brakuje też filmów, których autorzy mierzą się z innymi demonami i wyzwaniami - kulturowymi, społecznymi.
Najwięcej zgłoszono filmów fabularnych - 1633, w tym 101 polskich; drugie pod względem liczebności są długometrażowe dokumenty (trwające ponad 30 minut) – 744 propozycji, w tym 81 polskich. Krótkometrażowych dokumentów nadesłano 541 filmów (83 polskie), a filmów animowanych – 404 (56 polskich).
Łącznie wśród ponad 3300 propozycji filmowych z całego świata 321 pochodzi z Polski. Spośród zagranicznych zgłoszeń najwięcej filmów nadesłano z Niemiec (316) i Francji (281), następnie z USA (252). W dalszej kolejności napłynęły filmy m.in. Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Rosji i Włoch.
Na festiwal napłynęło także wiele zgłoszeń z takich krajów, jak: Bahrajn, Dominikana, Filipiny, Gujana, Gwatemala, Haiti, Kambodża, Kamerun, Kenia, Madagaskar, Birma, Nepal, Republika Środkowoafrykańska, Republika Zielonego Przylądka, Sahara Zachodnia, Trynidad i Tobago, Uganda, Wyspy Owcze, Wyspy Świętego Tomasza i Księżyca, Zimbabwe.
Spośród nadesłanych filmów kilkunastoosobowa komisja selekcyjna pod kierunkiem dyrektora Festiwalu Krzysztofa Gierata wybierze filmy, które zostaną zakwalifikowane do czterech festiwalowych konkursów i zaprezentowane publiczności. Zakwalifikowane filmy określą tegoroczny kształt programu Krakowskiego Festiwalu Filmowego.
Na program główny KFF składają się cztery konkursy - jeden polski i trzy międzynarodowe: konkurs filmów dokumentalnych, konkurs filmów krótkometrażowych, konkurs muzycznych dokumentów DocFilmMusic.
Do konkursu polskiego, w którym głównym trofeum jest Złoty Lajkonik, można zgłaszać zrealizowane w Polsce filmy fabularne i animowane nieprzekraczające 30 minut oraz filmy dokumentalne o dowolnej długości.
Konkurs krótkometrażowy przeznaczony jest dla filmów fabularnych, animowanych i dokumentalnych krótszych niż 30 minut, spośród których najlepszy nagradzany jest Złotym Smokiem. W konkursie dokumentalnym startują filmy dłuższe niż 30 minut, a najlepszy otrzymuje Złoty Róg. W konkursie DocFilmMusic o nagrodę Złotego Hejnału ubiegają się muzyczne dokumenty dłuższe niż 30 minut.
Krakowski Festiwal Filmowy jest najstarszym filmowym festiwalem w Polsce i jednym z najstarszych w Europie. Historia imprezy sięga roku 1961, kiedy to jeszcze jako Ogólnopolski Festiwal Filmów Krótkometrażowych prezentował dokonania rodzimej kinematografii.(PAP)
hp/ mhr/