Kultura i sztuka po 1989 roku

23.11.2018

„Powrót” zwycięzcą Festiwalu Polskich Filmów w Toronto

Dramat „Powrót” w reżyserii Magdaleny Łazarkiewicz został wybrany najlepszym filmem 10. edycji Festiwalu Polskich Filmów „Ekran” w Toronto - ogłosili w czwartek organizatorzy Festiwalu.

"Powrót" to historia ucieczki młodej dziewczyny z domu publicznego poza granicami kraju i jej powrotu do rodziny, która rozwija się w "bezlitosny dramat psychologiczny, uderzający w nadużycia kleru i dysfunkcyjne relacje rodzinne" - czytamy w festiwalowej informacji prasowej. Jury w składzie Larry Anklewicz, Steve Veale, Elizabeth Radshaw i Ottie Lockey doceniło obraz za wyjątkową reżyserię, scenariusz, sztukę operatorską i aktorstwo.

Najlepszym dokumentem festiwalu został film "Nie płacz, kiedy odjadę" Sławomira Gruenberga, opowieść o życiu ocalałej z Holokaustu aktorki, poetki i autorki tekstów Wandy Sieradzkiej.

W kategorii filmów krótkometrażowych zwyciężył film "Sen o Warszawie" Mateusza Czuchnowskiego, opowiadający historię ojca i jego chorego na cukrzycę syna - uchodźców próbujących ułożyć sobie życie w Warszawie.

Jubileuszowy, 10. festiwal filmowy trwał od 5 do 11 listopada w Toronto, a następnie od 16 do 18 listopada w sąsiedniej Mississaudze, gdzie mieszka ok. 43,3 tys. Kanadyjczyków polskiego pochodzenia. W sumie w czterech obiektach w obu miastach zaprezentowanych zostało 36 filmów. Jak twierdzą organizatorzy, była to jak dotąd najambitniejsza edycja festiwalu.

Hitami festiwalu w Mississaudze był pokazywany po raz drugi "Kamerdyner" Filipa Bajona oraz dokument "Ostatni górale" w reżyserii Filipa Lufta, prezentowany we współpracy ze Związkiem Podhalan w Kanadzie.

Dla uczczenia 100. rocznicy niepodległości Polski organizatorzy "Ekranu" proponują kolejne wydarzenia filmowe: w dniach 24-26 listopada pokazanych zostanie siedem dzieł przedstawiających historię Polski, w tym filmy Andrzeja Wajdy, Jerzego Antczaka, Romana Polańskiego, Jana Komasy i Wojciecha Smarzowskiego. Pokazy odbędą się w Royal Ontario Museum w Toronto, największym muzeum w Kanadzie. Wydarzenie jest częścią pogramu Instytutu Adama Mickiewicza „Kulturalne pomosty”, prowadzonego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021.

Założycielką i dyrektorką Festiwalu Polskich Filmów "Ekran" jest Marta Pozniakowski, która organizuje go od 2009 roku razem ze stowarzyszeniem Ekran Polish Film Association. W tym roku organizatorzy zostali odznaczeni medalami "Zasłużony dla Kultury Polskiej" Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Podczas wizyty w Kanadzie wręczył im je marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

Z Toronto Alicja Minda (PAP)

ami/ zm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL