Warsztaty oraz trzy konkursy filmowe odbędą się w ramach 9. Ogólnopolskich Spotkań Filmowych „Kameralne Lato” w Radomiu. Celem festiwalu jest promocja młodego kina i twórców debiutantów. Główna nagroda to „Złoty Łucznik”.
Opiekunami tegorocznych warsztatów są reżyserzy Marcin Bortkiewicz („Nocy Walpurgi”) i Kuba Czekaj („Baby Bump”). „W zajęciach uczestniczą wrażliwi i utalentowani młodzi ludzie, zafascynowani filmem, którzy nie tylko chcą reżyserować filmy, ale także myślą o tym, by zostać operatorami, dźwiękowcami, montażystami czy scenarzystami” - powiedział Bortkiewicz na poniedziałkowej konferencji prasowej w Radomiu. Efektem pracy uczestników warsztatów będą dwie etiudy filmowe, które zostaną zaprezentowane na zakończenie festiwalu, w sobotę.
"Kameralne Lato" to także trzy konkursy. W konkursie głównym - o nagrodę "Złotego Łucznika" - prezentowane będą krótkometrażowe debiuty młodych profesjonalnych twórców filmowych. Filmy oceni jury pod przewodnictwem Cezarego Harasimowicza.
W Konkursie Filmów Niezależnych rywalizować będą filmy offowe, amatorskie, stworzone przez reżyserów od wielu lat obecnych w nurcie kina niezależnego. W ramach Konkursu Filmów Odrzutowych Hyde Park prezentowane są z kolei zabawne formy filmowe, realizowane przez amatorów.
Festiwal radomski odróżnia od innych tego typu projektów jego profil społeczny. Dlatego organizatorzy współpracują m.in. z policją. „Wzorem lat ubiegłych, w ramach konkursu głównego, będziemy wybierać film mający duży walor oddziaływania społecznego” - powiedział obecny na spotkaniu z dziennikarzami z-ca mazowieckiego komendanta policji insp. Marek Świszcz. Zapowiedział, że policjanci będą wykorzystywać film podczas spotkań organizowanych w szkołach na Mazowszu. W trakcie „Kameralnego Lata” powstaną także dwa spoty: jeden dotyczący cyberprzemocy, drugi - popularyzacji nauki zasad udzielania pierwszej pomocy, które mają być używane przez funkcjonariuszy w ramach działań profilaktycznych.
Organizatorzy festiwalu przygotowali także niespodziankę dla miłośników kina. Będzie to prezentacja najważniejszych nagród, jakie otrzymał film „Ida” Pawła Pawlikowskiego: Oscara za najlepszy film nieanglojęzyczny, a także statuetki BAFTA Nagroda Brytyjskiej Akademii Sztuk Filmowych i Telewizyjnych oraz EFA - Nagrody Europejskiej Akademii Filmowej. W Radomskim Klubie Środowisk Twórczych i Galerii „Łaźnia” prezentowana będzie także wystawa „#IDATHEFILM”, przygotowana przez Muzeum Kinematografii w Łodzi. Zawiera ona plansze z fotografiami operatora Ryszarda Lenczewskiego, przedstawiające kulisy pracy nad filmem, plenery zdjęciowe i ekipę filmową.
"Kameralne Lato" to jedna z ważniejszych cyklicznych imprez kulturalnych w Radomiu; tegoroczna edycja trwa od 3 do 9 lipca. Głównym organizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie Filmforum. Podczas imprezy odbywają się konkursy filmowe, zajęcia dla osób interesujących się sztuką filmową, szkolenie dotyczące pracy z kamerą, warsztaty komponowania muzyki filmowej oraz wykłady na temat postprodukcji dźwięku w filmie fabularnym. Festiwalowi towarzyszą koncerty, plenerowe pokazy filmów, seminaria i kino dla dzieci. (PAP)
ilp/ mow/