"Wielkie rzeczy się dzieją, gdy człowiek z górami się spotka” – to hasło XXV Przeglądu Filmów Alpinistycznych im. Wandy Rutkiewicz, który w weekend odbędzie się w Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie. Po raz pierwszy zaprezentowane zostaną publiczności materiały, jakie nigdy i przez nikogo nie były dotąd pokazywane.
Program jubileuszowego przeglądu koncentruje się na „wielkich rzeczach”, które - za przyczyną polskich alpinistów - działy się w najwyższych górach Ziemi 40 lat temu. 16 października 1978 roku Rutkiewicz stanęła na szczycie Mount Everestu (8848 m) jako pierwsza osoba z Polski, pierwsza Europejka i trzecia kobieta świata.
W tym samym roku, pięć miesięcy wcześniej, uczestnicy wyprawy Polskiego Klubu Górskiego zdobyli dziewicze wierzchołki położonego we wschodniej części Himalajów masywu: Kanczendzongę Południową (8494 m) i Kanczendzongę Środkową (8482 m). Jeden z nich – Wojciech Brański - opowie o tych ekspedycjach, którymi kierował Piotr Młotecki. W czerwcu przypada 15. rocznica śmierci wybitnego znawcy i eksploratora gór.
Wielkie wydarzenia wiążą się nie tylko z dumą i radością, lecz i tragedią. Siódmego lipca minie pięć lat od chwili, gdy na zawsze pozostał pod Gaszerbrumem I (8080 m) Artur Hajzer. Wieczór pamięci o nim poprowadzi 13 maja o godz. 16. Aleksander Lwow.
W programie przeglądu jest też czas na... K2 (8611 m). O zimowej wyprawie opowie w niedzielę o godz. 20. jej kierownik Krzysztof Wielicki, natomiast wcześniej, w samo południe, Aleksandra Dzik - o drodze do zdobycia tytułu „Śnieżnej Pantery”.
"To będzie jubileusz jakiego jeszcze nie było. Po raz pierwszy zaprezentowane zostaną publiczności materiały z wypraw Rutkiewicz, nakręcone przez nią samą. Filmy te nigdy i przez nikogo nie były dotąd pokazywane" - podkreślił Kamil Siemiradzki z Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie.
Jak zaznaczył, całe przedsięwzięcie powstało dzięki uprzejmości Janiny Fies – siostry Wandy oraz Justyny Tafel - młodej, utalentowanej reżyserki i scenarzystki, która podjęła się przygotowania i zaprezentowania tego materiału. Pracuje również nad filmem fabularnym "Topnienie" poświęconym patronce festiwalu.
"Osobliwością jubileuszu będzie także oprawa muzyczna. Dzięki Kwartetowi ProForma z Poznania, działającego już 17 lat, każdy seans filmowy będzie poprzedzony utworem +Epitafium dla Wandy Rutkiewicz+ autorstwa Krzysztofa Gajdy" - poinformował Siemiradzki.
Przeglądowi towarzyszą wystawy fotograficzne: "Dwie Kanczendzongi 1978" - przygotowaną przez Polski Klub Górski, "Tutaj zaczynała Wanda" - autorstwa Krzysztofa Tęczy oraz "Na górskim szlaku" - Radosława Jaworskiego. Ich otwarcie nastąpi w piątek o godz. 17.
W sobotę w bloku od godziny 14. Leszek Cichy wspominać będzie „Jak wielkie rzeczy działy się na zimowym Mount Evereście” 38 lat temu. Zdobywca najwyższej góry Ziemi (17 lutego 1980 roku wraz z Krzysztofem Wielickim), szef projektu Polskie Himalaje, dowodzi w tym roku trekkingową wyprawą stulecia do bazy pod Everest, w której udział weźmie 350 osób.
Anna Czerwińska, w rozmowie z PAP, zwróciła uwagę, że XXV Przegląd Filmów Alpinistycznych odbywa się dokładnie w piątą rocznicę powstania projektu Polskie Himalaje, który zrodził się u podnóża Kanczendzongi (8586 m). Na tej trzeciej pod względem wysokości góry Ziemi, położonej na granicy Nepalu z Indiami, na zawsze pozostała 13 maja 1992 roku Wanda Rutkiewicz. W 2013 roku, wyprawą szlakiem jednej z najwybitniejszych Polek światowego himalaizmu dowodzili Czerwińska i Marcin Mentel. (PAP)
kali/ co/