Kampania 1939

30.08.2019

Przegląd filmów „A więc wojna!” - w sobotę w stołecznym kinie Iluzjon

Źródło: Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny Źródło: Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny

Filmy opowiadające historię czasu pokoju i wojny, wśród nich prezentowane po raz pierwszy, odnalezione i zdigitalizowane kroniki Polskiej Agencji Telegraficznej z lat 1935-39, będzie można oglądać w sobotę w ramach przeglądu „A więc wojna!” w stołecznym kinie Iluzjon.

Organizatorami wydarzenia, które odbędzie się w przededniu 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, są: Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny oraz Instytut Pileckiego.

"+A więc wojna! Z dniem dzisiejszym wszystkie zagadnienia schodzą na plan dalszy…+ – tak rozpoczynający się komunikat można było usłyszeć w audycji Polskiego Radia rankiem 1 września 1939 roku. Niemcy przekroczyli granicę II RP, a kilkanaście dni później Związek Sowiecki przypieczętował pakt zawarty z III Rzeszą 23 sierpnia. Polska stała się terenem pierwszego aktu II wojny światowej – miejscem, w którym miał zrealizować się najbardziej bezwzględny plan dwóch totalitaryzmów" - przypomniała FINA na swojej stronie internetowej.

W komunikacie podano, że na przegląd "A więc wojna!" złożą się "odnalezione i zdigitalizowane unikalne filmy z Polskiej Agencji Telegraficznej z lat 1935-39, które będą wyświetlone po raz pierwszy". "Premierowe materiały filmowe PAT, zestawione z niewykorzystanymi fragmentami propagandowego filmu Fritza Hipplera +Feldzug in Polen+, uzupełnione zostaną narracją Świadków Epoki – osób, które jako dzieci zapamiętały dramatyczny czas ostatnich dni II Rzeczypospolitej" - napisano.

Jak poinformowała FINA, premierowy pokaz "Niezapomnianych kadrów - opowieści o czasie pokoju i wojny" poprzedzi przegląd archiwalnych filmów "ukazujących dramat wrześniowych dni z trzech perspektyw: agresorów, którzy poprzez propagandowe formy, starali się opowiedzieć o inwazji na Polskę; walczącej Warszawy pod prezydenturą Stefana Starzyńskiego oraz zagranicznych korespondentów z Francji, Wielkiej Brytanii i USA". "We foyer kina Iluzjon będzie można zapoznać się z relacjami uczestników wydarzeń sprzed 80 lat, nagranych w ramach projektu +Świadkowie Epoki+" - czytamy.

Wstęp na wydarzenie jest darmowy. Więcej informacji można uzyskać pod adresem: http://www.fn.org.pl/pl/news/info/500/a-wiec-wojna-premiera-zaginionych-filmow-z-ii-rp-w-kinie-iluzjon. (PAP)

autorka: Daria Porycka

dap/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL