Rozpoczął się 18. Przegląd "Kino na Granicy" w Cieszynie i Czeskim Cieszynie. Miłośnicy środkowoeuropejskiej kinematografii zobaczą ponad 100 filmów czeskich, słowackich i polskich, w tym wiele nowych produkcji. Nad rzekę Olzę zagości wielu twórców kina.
„Świętujemy +osiemnastkę+. Może nie jest to okrągła rocznica, ale dla nas bardzo symboliczna. +Kino na Granicy+ traktujemy bardzo osobiście; to nasze dziecko. Ono właśnie wkracza w dorosłość. Z jednej strony okrzepliśmy, staliśmy się dojrzali, a z drugiej wciąż jesteśmy młodzi” – podkreśliła Dygoś.
Z okazji "kroku w dorosłość" Przeglądu kinomani zobaczą cykl „Osiemnastka na osiemnastkę”. „Będą to filmy polskie, czeskie i słowackie, które opowiadają o rozterkach wieku młodzieńczego: przeświadczeniu o wielkich możliwościach i wolności, ale też bolesnych dylematach” – dodała Dygoś.
Wydarzeniem pierwszego dnia imprezy był pokaz najnowszego filmu Andrzeja Żuławskiego pt. „Kosmos”, który na polskie ekrany trafi dopiero 1 lipca. W Cieszynie jego prezentacja towarzyszyła oficjalnemu otwarciu.
W Cieszynie i Czeskim Cieszynie zobaczyć można retrospektywy, których bohaterami są twórcy kina z Czech, Słowacji i Polski - aktorki Anna Geislerova, Magda Vasaryova i Agata Kulesza oraz reżyserzy Ladislav Helge, Dusan Trancik i Grzegorz Królikiewicz. Większość z nich przyjedzie do Cieszyna.
W programie znalazł się przegląd poświęcony łódzkiej Szkole Filmowej. Pod jego auspicjami pojawi się szeroki zestaw mistrzowskich etiud fabularnych, dokumentalnych, operatorskich i animacji zrealizowanych m.in. przez Andrzeja Wajdę, Krzysztofa Kieślowskiego i Romana Polańskiego. Będą wyprodukowane w niej pełne metraże, m.in. "Rysopis" Jerzego Skolimowskiego, czy "Kroll" Władysława Pasikowskiego.
Mocną stroną imprezy tradycyjnie jest bogaty wybór nowych filmów trzech kinematografii. Wśród nich będą m.in. polskie filmy "Ojciec” Artura Urbańskiego, „Knives Out” Przemysława Wojcieszka, „Kamper” Łukasza Grzegorzka, „Walser” Zbigniewa Libery, czy „Klezmer” Piotra Chrzana. „Pokażemy braciom Czechom i Słowakom, jak wygląda kino polskie w ostatnich latach, a ma się ono dobrze” – zaznaczyła Jolanta Dygoś.
Dyrektor programowy ze strony polskiej Łukasz Maciejowski powiedział, że nad Olzą premierę będzie miał monodram „Nie lubię pana, panie Fellini” w reżyserii Marka Koterskiego i z udziałem Małgorzaty Bogdańskiej. Poświęcony on jest włoskiej aktorce Gulietcie Masinie, zdobywczyni dwóch Oscarów, a prywatnie żonie Felliniego. „Cieszę się, że mamy taki teatralny akcent. To nowość. Chciałbym, aby stało się to tradycją” – powiedział.
18. Przegląd "Kino na Granicy" w Cieszynie i Czeskim Cieszynie potrwa do 3 maja. Projekcjom, które zaplanowano także – o ile pozwoli na to pogoda – w plenerze malowniczego wzgórza Zamkowego, towarzyszyły będą spotkania literackie, wystawy oraz koncerty w zorganizowanym w miejscowym browarze klubie festiwalowym. Gwiazdą muzyczną będzie Mary Komasa. Wystąpią też zespoły z Czech i Słowacji.
Pierwsza edycja cieszyńskiej imprezy odbyła się w 1999 r. jako przegląd filmów czeskich. Gościem był Jirzi Menzel, wybitny czeski reżyser, najbardziej znany twórca czeskiej Nowej Fali, zdobywca Oskara za film "Pociągi pod specjalnym nadzorem". W 2001 r. formuła została rozszerzona o produkcje słowackie, a w 2004 o polskie. Pojawiają się też pojedyncze filmy z Węgier i Ukrainy.
Pierwotnie imprezę organizowało stowarzyszenie Solidarność Polsko-Czesko-Słowacka. Obecnie zajmują się tym stowarzyszenia: "Kultura na Granicy" z Polski oraz "Edukacja Talent Kultura" z Czech. (PAP)
szf/ dym/