Pokazem specjalnym filmu "Taniec z Marią" w reż. Ivana Geroleta rozpoczął się we wtorek w Łodzi 26. Ogólnopolski Festiwal Mediów "Człowiek w Zagrożeniu". Motywem przewodnim tegorocznej imprezy jest refleksja nad zagrożeniami współczesnego świata.
Festiwal Mediów "Człowiek w Zagrożeniu" to jeden z najstarszych polskich festiwali twórczości dokumentalnej; organizowany jest w Łodzi od 1990 roku. Prezentowane są na nim filmy dokumentalne o współczesności i jej problemach.
W tym roku o Grand Prix - statuetkę Białej Kobry rywalizuje 30 obrazów. Ocenia je jury, w którym zasiadają: reżyserzy Marek Piwowski i Andrzej Sapija, historyk i krytyk filmowy Tadeusz Szczepański, zwyciężczyni ubiegłorocznej edycji Vita Drygas oraz laureatka nagrody Prezesa Stowarzyszenia Filmowców Polskich Monika Pawluczuk. Po raz pierwszy przyznana zostanie też nagroda za najlepszy reportaż.
Festiwal rozpoczął pokaz specjalny dokumentu "Taniec z Marią" (prod. Włochy, Argentyna, Słowenia) opowiadający o Marii Fux - 90. letniej tancerce i choreografce, która w swoim studiu w Buenos Aires wciąż tańczy i uczy tańca. Wieczorem - zaraz po oficjalnym otwarciu imprezy - widzowie zobaczą polski film "Komunia" w reż. Anny Zameckiej. To jeden z tych obrazów, który został zakwalifikowany do konkursu.
Film pokazuje 14-letnią Olę, która nie tylko opiekuje się niewydolnym ojcem, autystycznym bratem i mieszkającą osobno matką, ale przede wszystkim stara się złożyć rodzinę w całość. Żyje nadzieją, że uda się jej z powrotem ściągnąć matkę do domu. Pretekstem do spotkania z nią jest komunia święta Nikodema, o rok młodszego brata Oli.
Wtorkowemu otwarciu festiwalu towarzyszy wernisaż wystawy fotografii "reKONSTRUKCJA" tragicznie zmarłej Zuzy Kolskiej.
Według organizatorów imprezy, w trakcie jej trwania pokazane zostaną "wszystkie najwartościowsze rzeczy, które w polskim dokumencie zrealizowano w ciągu ostatnich dwóch lat". Zwracają uwagę, że kiedyś dokument był kojarzony z "gadającymi głowami", dysfunkcyjną rodziną, problemem alkoholowym. Obecnie filmowcy wędrują po całym świecie, potrafią pokazać film o "psychuszce" na rosyjskiej prowincji, hipnotyczny obraz o Nowym Jorku czy film dotykający zwykłych rodzinnych problemów.
Festiwal odbywa się w Muzeum Kinematografii w Łodzi.
Wśród dotychczasowy laureatów festiwalu są m.in. Jacek Bławut, Paweł Łoziński, Maciej Drygas, Beata Januchta, Ewa Straburzyńska, Marcin Koszałka i Marta Minorowicz. (PAP)
jaw/ agm/ agz/