Kultura i sztuka po 1989 roku

25.03.2019

Rozpoczęła się gala wręczenia Polskich Nagród Filmowych Orły 2019

„Zimna wojna” P. Pawlikowskiego, „Kamerdyner” F. Bajona i „Kler” W. Smarzowskiego mają szansę na Polską Nagrodę Filmową Orły 2019 w kategorii najlepszy film. 21. gala wręczenia nagród rozpoczęła się w poniedziałek wieczorem w Teatrze Polskim w Warszawie.

Faworytami tegorocznych nagród Polskiej Akademii Filmowej są: "Zimna wojna" w reż. Pawła Pawlikowskiego (12 nominacji), "Kamerdyner" w reż. Filipa Bajona (8 nominacji) oraz "Kler" w reż. Wojciecha Smarzowskiego (6 nominacji).

Nagrodzona m.in. Europejskimi Nagrodami Filmowymi "Zimna wojna" może zdobyć statuetkę za najlepszy film, scenografię, dźwięk, scenariusz, montaż i reżyserię. Prócz tego film jest nominowany w kategoriach: najlepsza główna rola kobieca (Joanna Kulig) i męska (Tomasz Kot), najlepsza drugoplanowa rola kobieca (Agata Kulesza) i męska (Borys Szyc), najlepsze kostiumy (Aleksandra Staszko) oraz zdjęcia (Łukasz Żal).

Twórcy "Kamerdynera" mają szansę otrzymać nagrody za najlepszy film, dźwięk, scenografię, kostiumy, montaż, główną rolę męską (Janusz Gajos), główną rolę kobiecą (Anna Radwan) oraz drugoplanową rolę męską (Adam Woronowicz).

"Kler" to trzecia produkcja, która może zostać uznana za najlepszy film. Obraz został nominowany również w kategoriach: najlepsza drugoplanowa rola męska (Janusz Gajos), scenariusz, muzyka, główna rola męska (Jacek Braciak) oraz reżyseria.

Orła za najlepszą reżyserię może zdobyć również Janusz Kondratiuk, twórca "Jak pies z kotem". Za najlepszą główną rolę kobiecą może zostać uhonorowana także Gabriela Muskała ("Fuga" w reż. Agnieszki Smoczyńskiej). Aktorka ma ponadto szansę na nagrody w kategoriach: najlepsza drugoplanowa rola kobieca ("7 uczuć" w reż. Marka Koterskiego) oraz odkrycie roku (za scenariusz do "Fugi"). W tej ostatniej kategorii nominowano również Pawła Maślonę za "Atak Paniki" oraz Jagodę Szelc za "Wieżę. Jasny dzień".

Szanse na Orły mają także m.in. "Ajka" w reż. Sergeia Dvortsevoya (nominowana w kategorii najlepsze zdjęcia), "Eter" w reż. Krzysztofa Zanussiego (najlepsza scenografia), "Dywizjon 303. Historia prawdziwa" (najlepszy dźwięk), "Plan B" w reż. Kingi Dębskiej (najlepszy montaż) oraz "Prawdziwa historia" w reż. Romana Polańskiego (najlepsza muzyka).

Podczas uroczystej gali poznamy także najlepszy filmowy serial fabularny. W tej kategorii nominowane są: "1983" w reż. Agnieszki Holland, Kasi Adamik, Olgi Chajdas i Agnieszki Smoczyńskiej, "Rojst" w reż. Jana Holoubka oraz "Ślepnąc od świateł" w reż. Krzysztofa Skoniecznego. Ogłoszeni zostaną także laureaci w kategoriach najlepszy film europejski (nominacje zdobyli "Dogman" w reż. Matteo Garrone, "Niemiłość" w reż. Andrieja Zwiagincewa i "Trzy billboardy za Ebbing, Missouri" w reż. Martina McDonagha) oraz dokument (nominacje dla filmów "Książę i dybuk" w reż. Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego, "Opera w Polsce" w reż. Piotra Stasika i "Over the limit" w reż. Marty Prus).

Polskie Nagrody Filmowe Orły, nazywane "polskimi Oscarami", są dorocznymi nagrodami Polskiej Akademii Filmowej, organizowanymi od 1999 r. przez Niezależną Fundację Filmową dla Polskiej Akademii Filmowej. Przyznawane są w 19 kategoriach. Do tegorocznego konkursu zakwalifikowało się łącznie 105 tytułów – w tym 47 fabuł, 42 filmy dokumentalne i 16 filmowych seriali fabularnych. (PAP)

autorka: Daria Porycka

dap/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL