Filmy Andrzeja Wajdy, Krzysztofa Zanussiego, Feliksa Falka i Agnieszki Holland będą mogli obejrzeć kieleccy studenci w ramach zajęć Akademii Polskiego Filmu. Trzeci semestr kursu rusza we wtorek, w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach.
Akademia Polskiego Filmu to dwuletni kurs historii polskiego filmu fabularnego. Powstał z inicjatywy i środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej we współpracy z Filmoteką Narodową. W Kielcach cykl realizowany jest po raz drugi.
Jak poinformował PAP Jarosław Skulski z Wojewódzkiego Domu Kultury, o godz. 17. w kinie WDK wykład inauguracyjny na temat polskiego kina początku lat 70. ubiegłego wieku, wygłosi prof. Barbara Lena Gierszewska z kieleckiego Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. Widzowie obejrzą „Trzecią część nocy" (1971 r.) w reż. Andrzeja Żuławskiego i „Na wylot" (1972 r.) w reż. Grzegorza Królikiewicza.
Akademia Polskiego Filmu to dwuletni kurs historii polskiego filmu fabularnego. Powstał z inicjatywy i środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej we współpracy z Filmoteką Narodową.
Do stycznia 2014 r. studenci będą mogli obejrzeć 23 filmy z lat 70. i 80. ubiegłego stulecia, w tym 12 tytułów po cyfrowej rekonstrukcji obrazu i dźwięku.
W ramach kursu zostaną pokazane obrazy m. in. Andrzeja Wajdy („Ziemia obiecana", „Człowiek z marmuru", „Wesele"), Krzysztofa Zanussiego („Barwy ochronne"), Feliksa Falka („Wodzirej"), Jerzego Antczaka („Noce i Dnie"), Krzysztofa Kieślowskiego („Amator"), Agnieszki Holland („Aktorzy prowincjonalni"), Janusza Zaorskiego („Matka Królów"), Piotra Szulkina („Wojna światów - następne stulecie"). Projekcje poprzedzą wykłady filmoznawców - wykładowców wyższych uczelni.
Cały kurs Akademii Polskiego Filmu trwa dwa lata. Obejmuje projekcje i dyskusje na temat 96 filmów - docenionych wcześniej przez krytyków ze względu na swoją rangę artystyczną i dobrze przyjętych przez widownię. Widzowie poznają dzieje polskiego kina od filmów niemych, do obrazów powstałych w końcu lat 90. ubiegłego wieku.
Uczestnicy zajęć mogą zaliczyć każdy semestr na ocenę - kurs jest on uznawany jako zajęcia fakultatywne przez kielecki uniwersytet. W projekcjach mogą uczestniczyć także licealiści i gimnazjaliści.
Kielce były trzecim miastem, po Warszawie i Łodzi, w którym rozpoczęto realizację projektu Akademii Polskiego Filmu. Akademia działa także w Krakowie i we Wrocławiu. (PAP)
ban/ ls/