Kultura i sztuka po 1989 roku

05.10.2018

Rzym: Martin Scorsese i Isabelle Huppert odbiorą nagrody na „Festa del Cinema”

Amerykański reżyser Martin Scorsese i francuska aktorka Isabelle Huppert otrzymają honorowe nagrody „za wkład w światową kinematografię” na 13. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym „Festa del Cinema”, który odbędzie się w Rzymie w dniach 18-28 października.

Jak poinformowała w piątek agencja TASS, festiwal w Rzymie zainauguruje włoska premiera amerykańskiego filmu "Źle się dzieje w El Royale" w reżyserii Drew Goddarda, z Jeffem Bridgesem, Dakotą Johnsonem, Chrisem Hemsworthem i Johnem Hammem w rolach głównych.

Podczas festiwalu "Festa del Cinema" w Rzymie zostanie pokazanych 30 filmów z całego świata. W programie znalazły się m.in. dwa polskie filmy - "Powrót" w reżyserii Magdaleny Łazarkiewicz i "Eter" w reżyserii Krzysztofa Zanussiego, który jest koprodukcją polsko-ukraińsko-węgiersko-litewsko-włoską.

Jak podał TASS, 23 października na rzymskim festiwalu odbędzie się światowa prapremiera rosyjskiego filmu "Donbass. Okraina" w reż. Renata Davletyarova, który opowiada o tragicznym konflikcie zbrojnym w 2014 r.

Festiwal Filmowy w Rzymie nie jest imprezą konkursową, a o zwycięskim filmie decyduje plebiscyt publiczności. Celem przeglądu jest umożliwienie widzom kontaktu z nowymi tendencjami we współczesnym kinie światowym.(PAP)

autor: Grzegorz Janikowski

gj/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL