Odkąd pierwsi normańscy wojownicy pojawili się u wybrzeży Anglii i Francji pod koniec VIII wieku, słowo „wiking” stało się synonimem brutalności, terroru i tajemnicy. Zła sława wynikająca z barbarzyństwa i braku litości to ważna część legendy, która zrodziła się wokół tego walecznego ludu. Choć w kulturze masowej stale dominuje obraz brutalnych wikingów, to w rzeczywistości ich historia była o wiele bardziej skomplikowana niż sugerowałyby przypowieści.
Niezwykłe opowieści o życiu i epickich przygodach tych wojowników zobaczymy w dziewięcioodcinkowym serialu „Wikingowie” pokazywanym na kanale "History" w poniedziałki o 22:00 od 21 października.
Serial przedstawia świat skandynawskich wojowników wczesnego średniowiecza – widziany nie oczyma napadanych ludów, a członków społeczności wikińskiej.
Serial przedstawia świat skandynawskich wojowników wczesnego średniowiecza – widziany nie oczyma napadanych ludów, a członków społeczności wikińskiej.
Choć w serialu nie brakuje scen walki, stanowi on także opowieść o codziennym życiu rodzinnym ówczesnych Skandynawów. Serial został oparty na legendzie o Ragnarze Lodbroku (w tej roli Travis Fimmel), ciekawym świata wikingu, który stara się przełamywać wszelkie bariery, odkrywać i podbijać nowe ziemie. Ragnar – młody rolnik i głowa rodziny – jest głęboko sfrustrowany zachowawczą polityką swojego wodza, Jarla Haraldsona (w tej roli nagrodzony Złotym Globem Gabriel Byrne), który każdego lata wysyła wikińskich najeźdźców na wschód, do krain zamieszkałych przez biednych Bałtów i Słowian. Jarl nie chce zaryzykować nowego kierunku wyprawy.
Serial „Wikingowie” pokazuje ambitne plany Ragnara, chcącego odkrywać cywilizacje za wielkim morzem na zachodzie i nieuchronne konflikty przydarzające mu się po drodze. Z pomocą swojego przyjaciela Flokiego (Gustaf Skarsgard), Ragnar buduje nową generację łodzi – szybszych, bardziej opływowych i bardziej kunsztownie wykonanych niż cokolwiek, co do tej pory pływało po morzach.
Serial pomaga też zagłębić się w świat wierzeń wikingów. Zobaczymy w nim, jak jedni z ostatnich pogan w Europie czcili starożytnych bogów: Odyna, Thora, Lokiego, czy boginię Freyę. Ragnar twierdzi, że jest bezpośrednim potomkiem Odyna, nordyckiego boga wojowników poległych w walce i jednocześnie boga ciekawości.
(Materiały prasowe)