Wybrane filmy, które zostały wysoko ocenione przez krytyków i zdobyły nominacje do ważnych nagród, ale nie trafiły do szerokiej dystrybucji kinowej w Polsce, jak np. "Mandela: Droga do wolności", dzięki projektowi "Sfera Konesera" obejrzeć można w stołecznej Kinotece.
"Każdy z nich jest dziełem wyjątkowym" - podkreślił dyrektor Kinoteki Mariusz Krasowski.
Biograficzny obraz "Mandela: Droga do wolności" (2013, wspólna produkcja Wlk. Brytanii i RPA, reż. Justin Chadwick) można oglądać od piątku do 20 marca. W Nelsona Mandelę, o którego życiu opowiada film, wcielił się Idris Elba. W obsadzie jest też m.in. Naomie Harris, aktorka znana z roli Eve, jednej z dziewczyn Bonda w "Skyfall".
Za "Mandelę: Drogę do wolności" przyznano nominację do tegorocznego Oscara w kategorii najlepsza piosenka (o statuetkę walczył utwór zespołu U2 pt. "Ordinary Love"). Elba za rolę Mandeli otrzymał z kolei nominację do Złotego Globu, nagrody Hollywoodzkiego Stowarzyszenia Prasy Zagranicznej, w kategorii aktor w filmie dramatycznym.
Biograficzny obraz "Mandela: Droga do wolności" (2013, wspólna produkcja Wlk. Brytanii i RPA, reż. Justin Chadwick) można oglądać od piątku do 20 marca. W Nelsona Mandelę, o którego życiu opowiada film, wcielił się Idris Elba. W obsadzie jest też m.in. Naomie Harris, aktorka znana z roli Eve, jednej z dziewczyn Bonda w "Skyfall".
Nelson Mandela, jeden z najwybitniejszych przywódców i mężów stanu, bohater walki z apartheidem, pierwszy czarnoskóry prezydent RPA i laureat Pokojowej Nagrody Nobla zmarł 5 grudnia 2013 r. w Johannesburgu, w wieku 95 lat.
"Przez całe życie walczyłem przeciwko wszelkiej dominacji i wielbiłem ideał wolnego społeczeństwa, w którym wszyscy ludzie, bez względu na kolor skóry, będą żyli w zgodzie, ciesząc się takimi samymi prawami" - powiedział Mandela w 1964 r., wygłaszając mowę obrończą na procesie, w którym został skazany na dożywotnie więzienia za działalność wywrotową i zamiar wywołania zbrojnego buntu. "Jest to ideał, o który walczyłem i dla którego pragnę żyć. Ale jeśli będzie trzeba, to za ten ideał gotów jestem także oddać życie" - mówił.
Po 27 latach, w lutym 1990 r., powtórzył te słowa z balkonu ratusza w Kapsztadzie w dniu, gdy biały rząd wypuścił go z więzienia, by negocjować warunki podziału władzy z czarnoskórymi mieszkańcami kraju. Cztery lata później wygłosił to przemówienie jeszcze raz, składając prezydencką przysięgę w Pretorii, po pierwszych wolnych wyborach, w których głos czarnoskórych wyborców po raz pierwszy liczył się tak samo jak białych. W ich wyniku Afrykański Kongres Narodowy (ANC) przejął władzę, a Mandela został pierwszym, czarnoskórym prezydentem RPA.
Kolejne produkcje, które będą prezentowane w ramach projektu "Sfera Konesera", to: wyreżyserowana przez znanego aktora Ralpha Fiennesa "Kobieta w ukryciu" (projekcje w Kinotece w dniach 21-27 marca), "Kłamstwa Armstronga" (4-10 kwietnia) oraz "Vermeer według Tima" (25 kwietnia-1 maja). W przypadku dużego zainteresowania ze strony widzów prezentacja danego filmu może zostać przedłużona o kolejny tydzień - zaznaczyli organizatorzy.
"Kobietę w ukryciu" (2013, Wlk. Brytania) nominowano do Oscara za kostiumy. Ralph Fiennes nie tylko wyreżyserował ten film, ale także zagrał w nim główną rolę, u boku m.in. Felicity Jones i Kristin Scott Thomas. "Kobieta w ukryciu" to historia romansu pisarza Karola Dickensa (Fiennes) i jego kochanki oraz muzy Nelly.
"Kłamstwa Armstronga" (2010, USA, reż. Alex Gibney) i "Vermeer według Tima" (2013, USA, reż. Teller) są filmami dokumentalnymi. Pierwszy poświęcony został amerykańskiemu kolarzowi Lance'owi Armstrongowi, drugi - holenderskiemu malarzowi Johannesowi Vermeerowi, którego dziełem jest m.in. obraz "Dziewczyna z perłą". Obie produkcje zdobyły nominacje do prestiżowej brytyjskiej nagrody filmowej BAFTA w kategorii najlepszy dokument.
"W 2009 r. Gibney został zaangażowany do zrealizowania filmu o powrocie Armstronga do kolarstwa. Projekt został na jakiś czas odłożony po tym, jak wybuchł skandal związany z dopingiem. Ponownie rozpoczęto go po publicznym wyznaniu kolarza. Film +Kłamstwa Armstronga+ rozpoczyna się w 2013 r. i prezentuje pasjonujące spojrzenie na jedną z najbardziej niezwykłych karier w historii sportu" - opisują dokument autorzy projektu "Sfera Konesera".
W filmie "Vermeer według Tima" "pochodzący z Teksasu wynalazca Tim Jenison usiłuje rozwiązać jedną z największych tajemnic sztuki: w jaki sposób XVII-wieczny mistrz Vermeer był w stanie malować tak realistyczne obrazy 150 lat przed wynalezieniem fotografii".(PAP)
jp/ dym/