Kultura i sztuka po 1989 roku

11.04.2018

Trwają przygotowania do 37. Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film”

37. Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych „Młodzi i Film” odbędzie się w dniach 18-23 czerwca. Do 20 kwietnia można jeszcze zgłaszać debiuty filmowe, powstałe po 1 stycznia 2017 r., które ocenione zostaną w dwóch konkursach.

W pierwszym wezmą udział pełnometrażowe produkcje fabularne (czas trwania powyżej 60 minut), w drugim – krótkometrażowe debiuty filmowe (czas trwania do 40 minut).

Jak poinformowali PAP organizatorzy festiwalu, trwają jeszcze ostatnie uzgodnienia dotyczące ostatecznego składu jury oraz tego, jakich artystów gościć będzie festiwalowa scena muzyczna.

Gotowy jest natomiast plakat promujący 37. edycję „Młodych i Film”. Jego autorką jest Małgorzata Herba, ilustratorka i historyk sztuki z Wrocławia. Ma 33 lata i rysowała m.in. dla: The Washington Post, The Oprah Magazine, La Nation czy Vanity Fair.

„Na plakacie chciała przedstawić postać dynamiczną oraz pokazać jej autentyczność. Jak sama mówi +młodość to świeżość i czujność spojrzenia. To wrażliwość i potrzeba intensywnego przeżywania emocji. To także ekstrawagancja, mniej lub bardziej nachalna+. Właśnie taką postać chciała narysować” – powiedziała PAP Marta Grzegorczyk z Centrum Kultury 105 w Koszalinie, współorganizatora Festiwalu.

Festiwal „Młodzi i Film” to nie tylko dwa konkursy, ale również pokazy pozakonkursowe, w tym: debiuty zagraniczne, dokumentalne, retrospektywa, filmy jurorów oraz pokazy specjalne. Nierozerwalną jego częścią są spotkania „Szczerość za szczerość” z ekipami filmów konkursowych. Od kilku lat towarzyszą mu również spotkania ze specjalistami z branży filmowej. Wieczorami działa klub festiwalowy, w którym odbywają się koncerty.

Organizatorami wydarzenia są: Stowarzyszenie Filmowców Polskich, miasto Koszalin i Centrum Kultury 105 w Koszalinie. Festiwal jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Jego historia sięga 1973 r. Jest najstarszym w Polsce Festiwalem, podczas którego widz ma do czynienia tylko z filmowymi debiutami. W Koszalinie debiutowali m. in.: Krzysztof Zanussi, Agnieszka Holland, Filip Bajon, Dariusz Gajewski, Xawery Żuławski, Katarzyna Rosłaniec, Marcin Wrona, Tomasz Wasilewski i Kuba Czekaj. (PAP)

autor: Inga Domurat

ing/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL