Najważniejsze premiery filmowe sezonu 2015/2016, filmy odważne, niepokorne, dokumenty poruszające istotne problemy społeczne - znajdą się w repertuarze PGNiG Transatlantyk Festival, który w tym roku po raz pierwszy organizowany będzie w Łodzi.
"Program filmowy festiwalu podzielony jest na kilka sekcji, m.in. Transatlantyk Panorama, Niezależni, Docs, Art, Konfrontacje, EKO, Inna Ameryka, Oscary 2016. Sekcją podstawową jest Panorama, dająca przegląd najważniejszych premier znaczących festiwali mijającego sezonu. Nasz obchód zaczynamy od Sundance, poprzez Berlin, Cannes, Wenecję - wszystkie filmy nagrodzone na nich nagrodami konkursowymi i przyznawanymi przez publiczność staramy się pokazać także u nas. Często są to filmy, które nie wchodzą potem do szerokiej dystrybucji" - mówiła w środę na konferencji prasowej Katarzyna Czerniak z PGNiG Transatlantic Festival.
Dwa pierwsze tytuły z sekcji Panorama, które obejrzą widzowie w Łodzi, to "Being 17" w reż. Andre Techine - film o dorastaniu i poszukiwaniu własnej tożsamości - oraz "Co przynosi przyszłość" w reż. Mia Hansen-Love z wybitną rolą Isabelle Hupert - to obraz nagrodzony w Berlinie za najlepszą reżyserię.
Z nurtu kina niezależnego wywodzi się uznany za najlepszy film fabularny na Festiwalu w Edynburgu, nagrodzony też w Sundance "The Stanford Experiment" w reż. Kyle Patrick Alvarez. Obraz odtwarza najsłynniejszy w historii psychologii eksperyment dr. Filipa Zimbardo, w którym studenci Uniwersytetu Stanforda wcielili się w role więźniów i ich strażników. W tej sekcji pokazany zostanie też "James White" w reż. Josha Monda.
Trwającemu od 23 do 30 czerwca festiwalowi towarzyszą różnego rodzaju wydarzenia kulturalne. Ich tworzeniu sprzyja program mikrograntów, w ramach którego sfinansowano już powstanie czterech projektów.
Dzięki dotacji Stowarzyszenie Społecznie Zaangażowani stworzyło pierwszy łódzki musical dziecięcy wymyślony i zrealizowany pod okiem profesjonalistów przez dzieci z dzielnicy Stare Polesie. Odbył się także cykl projekcji "Transatlantyk w Starym Kinie" - projekcjom filmowej polskiej klasyki towarzyszyły prelekcje filmoznawców.
Grupa EC2 swój mikrogrant wykorzystała na stworzenie ścieżki dźwiękowej dla Łodzi, a Teatr Chorea we współpracy z podopiecznymi ośrodka dla osób niewidomych i słabowidzących przygotował spektakl VIDOMI. Przewidziano jeszcze dwie edycje przyznawania mikrograntów.
W ramach festiwalu już 16 czerwca ruszy Łóżkoteka. Zdaniem odpowiedzialnego za projekt Jakuba Dobkiewicza, będzie to jedno z najpiękniejszch kin plenerowych na świecie. Łóżkoteka to 50 wieloosobowych łóżek z baldachimami i zamontowanymi wewnątrz ekranami, które staną w przestrzeni miejskiej.
Będzie w nich można obejrzeć 33 filmy, ale także wysłuchać wykładu, poczytać książki związane z branżą filmową, posłuchać audiobooka.
Szósta edycja PGNiG Festiwalu Transatlantyk po raz pierwszy odbędzie się w Łodzi; poprzednie organizowane były w Poznaniu. Po raz pierwszy impreza ma sponsora tytularnego - Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo.
Festiwal opiera się na trzech sekcjach; w filmowej organizowane są projekcje - do tej pory festiwalowa publiczność obejrzała blisko 600 filmów na 1600 pokazach. Sekcja muzyczna to przede wszystkim międzynarodowe konkursy kompozytorskie promujące młodych kompozytorów, którzy mają szansę zaprezentować się przed jurorami - wybitnymi postaciami kina i muzyki. W sekcji Edukacja & Inspiracje odbywają się warsztaty i spotkania panelowe poświęcone kinu i muzyce.
Polska Agencja Prasowa jest patronem medialnym PGNiG Festiwalu Transatlantyk. (PAP)
agm/ gma/