32. edycja festiwalu polskich filmów fabularnych – Tarnowska Nagroda Filmowa - odbędzie się od 21 do 28 kwietnia. Do konkursu wybranych zostało 12 najnowszych tytułów. Nagrodę za całokształt i wkład w polską kinematografię odbierze reżyser Janusz Majewski.
Artur Janus z Tarnowskiego Centrum Kultury, które jest organizatorem imprezy zauważył w czwartek, że festiwal w Tarnowie zaliczany jest do najstarszych tego typu wydarzeń w kraju, po festiwalu filmowym w Gdyni. Projekcje będą się odbywać w kinie Marzenie, jednym z najstarszych działających kin w Polsce (od 1913 roku).
Do konkursu wybranych zostało 12 tytułów: „Atak paniki”, reż. Paweł Maślona, „Cicha noc”, reż. Piotr Domalewski, „Człowiek z magicznym pudełkiem”, reż. Bodo Kox, „Czuwaj”, reż. Robert Gliński, „Dzikie róże”, reż. Anna Jadowski, „Najlepszy”, reż. Łukasz Palkowski, „Pewnego razu w listopadzie”, reż. Andrzej Jakimowski, „Pomiędzy słowami”, reż. Urszula Antoniak, „Ptaki śpiewają w Kigali”, reż. Joanna Kos-Krauze, Krzysztof Krauze, „Twarz”, reż. Małgorzata Szumowska, „Wieża. Jasny dzień”, reż. Jagoda Szelc, „Zgoda”, reż. Maciej Sobieszczański. Projekcjom tradycyjnie towarzyszyć będą spotkania z twórcami.
Tegoroczne prace jury odbędą się pod przewodnictwem reżysera Janusza Zaorskiego. Filmy będą walczyć o Nagrodę Grand Prix – Statuetkę Maszkarona, a także Nagrodę Publiczności oraz Nagrodę Jury Młodzieżowego.
Projekcje konkursowe uzupełni Aneks, czyli specjalne pokazy sześciu filmów stworzonych przez polskich twórców lub przy ich udziale. Pozwolą one szerzej przedstawić publiczności dorobek polskiej kinematografii w ostatnim roku, zwracając uwagę na ciekawe zjawiska, niekoniecznie dotyczące filmów fabularnych, nakreślając pełniejszy obraz polskiej produkcji filmowej.
Podobnie jak w latach poprzednich festiwalowi towarzyszy obszerna sekcja dziecięca. W cyklu Filmy Młodego Widza odbędą się pokazy i konkurs filmów animowanych dla dzieci, które będą oceniane przez Jury Dziecięce. Zakwalifikowano do niego w sumie 13 bajek.
Podczas Tarnowskiej Nagrody Filmowej odbędzie się cykl wydarzeń związanych ze stuleciem odzyskania przez Polskę niepodległości, w ramach których zaprezentowana zostanie ekspozycja stworzona przez Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych "Polska Niepodległa – Historia w ożywionych obrazach". Odwiedzający będą mieli okazję zobaczyć kostiumy filmowych bohaterów, fotosy i werki z planu filmowego, obejrzeć wybrane filmy i poczuć niezwykłą atmosferę pracy na planie filmowym.
W prologu do festiwalu odbędą się projekcje w cyklu „Stulecie odzyskania niepodległości. Arcydzieła polskiego kina historycznego”. Ideą projektu przygotowanego przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich jest krzewienie polskiej sztuki i historii na arenie międzynarodowej poprzez prezentację filmów o nieprzeciętnych walorach artystycznych. W kanonie siedmiu filmów znalazły się takie obrazy jak: „Ziemia obiecana”, „Noce i dnie” „Pianista”, „Wołyń”, „Miasto 44”, „Popiół i diament” i „Człowiek z marmuru”. Tarnowska Nagroda Filmowa jest pierwszym z polskich festiwali filmowych, na których SFP zaprezentuje tę propozycję.
Dopełnieniem filmowych prezentacji festiwalowych będzie Tarnowski Wieczór Filmowy. Seans ten prezentuje ostatnio zrealizowane filmy przez twórców o tarnowskich korzeniach.
Podczas gali finałowej wręczona zostanie Nagroda za całokształt i wkład w polska? kinematografie?, którą w tym roku został uhonorowany wybitny polski reżyser Janusz Majewski.(PAP)
autor: Rafał Grzyb
rgr/ agz/