II wojna światowa

09.11.2017

W Łodzi powstają miniatury do serialu dla dzieci o II wojnie światowej

Miniaturowe modele mapy Europy, fiordów norweskich, getta w Częstochowie i stepu w Kazachstanie oraz figurki w różnych skalach powstają w Łodzi na potrzeby serialu dla dzieci "II wojna światowa w małych rękach". Emisję pierwszego odcinka zaplanowano na jesień 2018 r.

Iwona Buchcic z łódzkiej firmy Momakin - polskiego dystrybutora serialu - zwraca uwagę, że ten dokumentalny obraz telewizyjny pokaże II wojnę światową z perspektywy najmłodszych. Głównymi bohaterami, tego 8-odcinkowego serialu, są chłopcy i dziewczęta z Francji, Wielkiej Brytanii, Rosji, Norwegii, Czech, Polski i Niemiec, a opowiedziane w nim historie opierają się na pamiętnikach i biografiach dzieci z lat 1938-1945.

"Światowa premiera serialu planowana jest na listopad 2018 roku. Już teraz prawa do jego emisji zostały zakupione przez kilkanaście europejskich stacji telewizyjnych" - informuje.

Jak wyjaśniła, "II wojna światowa w małych rękach” łączy w sobie zdjęcia live-action (z udziałem aktorów) z materiałami archiwalnymi oraz zdjęciami na makietach, stanowiącymi wizualizację historycznych i osobistych wydarzeń odtworzonych w trójwymiarowym miniaturowym świecie. "Taka forma realizacji serialu została już z powodzeniem wykorzystana w podobnej produkcji opowiadającej o I wojnie światowej" - wyjaśnia.

"Miniaturowy świat stworzony rękami łódzkich artystów posłuży do realizacji ujęć obrazujących działania wojenne, bombardowania, ataki czołgów, ale także wizualizacji przemieszczania się wojsk, zmian granic i linii frontów" - tłumaczy Janusz Czubak z Toto Studio, będącego polskim producentem serialu.

Dodaje, że olbrzymi trójwymiarowy model mapy Europy pozwoli na zaprezentowanie sytuacji geopolitycznej w konkretnym momencie filmowej opowieści. Wykorzystanie modeli i figurek ma pomóc w uświadomieniu młodych widzów, jakie powierzchnie zajmowały getta i obozy koncentracyjne oraz ile osób traciło w nich wolność i życie.

Na potrzeby serialu w Łodzi powstają, oprócz mapy Europy, także miniaturowe modele fiordów norweskich, getta w Częstochowie i stepu w Kazachstanie oraz kilkanaście figurek w skali 1:16, blisko 40 w skali 1:35 i dziesiątki żołnierzyków w skali 1:72. Większe figurki będą miniaturami postaci występujących w zdjęciach live-action: bohaterami odcinka, żołnierzami, więźniami, uchodźcami.

"Tworząc modele i figurki artyści musieli zwracać ogromną uwagę na detale tak, aby przejście filmu ze zdjęć z aktorami do zdjęć na makietach było jak najbardziej płynne i aby widz mógł błyskawicznie zorientować się, kogo i co widzi w miniaturowym świecie" – tłumaczy Katarzyna Gromadzka z Momakin.

Jak informuje Buchcic, w realizację serialu w Polsce zaangażowanych jest obecnie blisko 30 osób. Pod koniec listopada stworzone w Łodzi modele i figurki wyruszą do Wrocławia, gdzie zostaną zarejestrowane sceny z ich udziałem.

Serial "II wojna światowa w małych rękach" to międzynarodowa koprodukcja telewizji SWR i Looksfilm z Niemiec oraz wielu partnerów, którymi w Polsce są: Toto Studio, "EC1 Łódź - Miasto Kultury" i Centrum Technologii Audiowizualnych z Wrocławia (CeTA), a także Momakin. (PAP)

autor: Jacek Walczak

jaw/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL