Kultura i sztuka po 1989 roku

10.09.2019

W Mysłowicach powstaje Minimuzeum Kina – rusza zbiórka eksponatów

Minimuzeum Kina Minimuzeum Kina

Klisze i rzutniki, stare telewizory i taśmy filmowe – na takie przedmioty obrazujące historię kinematografii czekają twórcy powstającego w Mysłowicach (Śląskie) Kinoteatru Znicz. Jego częścią ma być Minimuzeum Kina.

Będzie się ono mieścić w pomieszczeniu kinooperatora, w którym swego czasu obsługujący nadzorował projekcje filmowe wyświetlane z taśm szpulowych na projektorze 35 mm. "Będzie to atrakcja nie tylko dla kinomaniaków - każdy zainteresowany będzie mógł wejść, zobaczyć jak to kiedyś było, dotknąć zachowanego sprzętu, spróbować nałożyć taśmę" – zapowiedziała Joanna Frysztacka z Mysłowickiego Ośrodka Kultury.

Twórcy muzeum poszukują przede wszystkim: klisz, starych, lecz działających rzutników na klisze, starych telewizorów, np. z drewnianą skrzynią, czarno-białych, kineskopowych; taśm filmowych.

Jesienią ubiegłego roku po termomodernizacji, i częściowym remoncie wnętrza dofinansowanym przez Unię Europejską, otwarto filię Mysłowickiego Ośrodka Kultury, mieszczącą się w byłym kinie Znicz. Przeobrażenie go w Kultowy Kinoteatr Znicz to kolejny etap, możliwy dzięki dofinansowaniu w wysokości 150 tys. zł, przyznanemu przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Funduszu Promocji Kultury.

"Dawne Kino Znicz jest jedyną placówką prowadzącą działalność kulturalną dla mieszkańców południowej części Mysłowic. Ogromny potencjał tego miejsca daje możliwość utworzenia +kultowego kinoteatru+ i włączenia go w szlak technicznych zabytków kultury, z uwagi na doskonale zachowaną salę widowiskową i aparaturę kinową charakterystyczną dla kin lat sześćdziesiątych" - wyjaśniał w lutym tego roku dyrektor Mysłowickiego Ośrodka Kultury Michał Skiba.

Całkowity przewidywany koszt powstania Kinoteatru Znicz to ponad 181 tys. zł. (PAP)

autorka: Anna Gumułka

lun/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL