Ponad 20 filmów polskich i zagranicznych będzie można obejrzeć na rozpoczynającym się 10 października we Wrocławiu 4. Festiwalu Aktorstwa Filmowego im. Tadeusza Szymkowa. Podczas imprezy odbędą się także warsztaty i spotkania z aktorami.
Jak powiedział w czwartek na konferencji prasowej dyrektor festiwalu Stanisław Dzierniejko, w tym roku odbędzie się on zarówno w Dolnośląskim Centrum Filmowym, jak i w Centrum Technologii Audiowizualnych, gdzie zaplanowano warsztaty aktorskie i scenariusze prowadzone m.in. przez Bogusława Lindę oraz Cezarego Harasimowicza.
Festiwal rozpocznie się od uroczystej gali, na której zostanie wręczona nagroda dla najlepszego aktora serialowego. W tym roku nagrody za całokształt otrzymają Maja Komorowska oraz Janusz Gajos.
W trakcie festiwalu odbędzie się także konkurs na najlepszą męską oraz żeńską kreację pierwszo i drugoplanową. "O nagrodę +Złotego Szczeniaka+ walczyć będzie piętnastu artystów, którzy wystąpili w ośmiu konkursowych filmach. Na tym festiwalu koledzy oceniają kolegów za ich role, dlatego nagroda ma podwójną wartość" - mówił dyrektor.
Dzierniejko podkreślił, że jednym z najważniejszych punktów imprezy będą warsztaty aktorskie dla młodzieży. W warsztatach będą uczestniczyć osoby, które zostały wyłonione w castingu.
"O nagrodę +Złotego Szczeniaka+ walczyć będzie piętnastu artystów, którzy wystąpili w ośmiu konkursowych filmach. Na tym festiwalu koledzy oceniają kolegów za ich role, dlatego nagroda ma podwójną wartość" - mówił dyrektor festiwalu Stanisław Dzierniejko.
Codziennym projekcjom filmowym będą towarzyszyły prelekcje oraz spotkania z aktorami. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. Artur Żmijewski, Grażyna Wolszczak, Maja Ostaszewska, Janusz Gajos, Jan Nowicki, Janusz Chabior, Robert Więckiewicz.
Szczególnym wydarzeniem tegorocznego festiwalu będzie projekcja filmu pt. „Żyć nie umierać”, którego scenariusz powstał na motywach życia patrona imprezy aktora Tadeusza Szymkowa.
Szymków to aktor związany przez wiele lat z Teatrem Polskim we Wrocławiu, gdzie wystąpił w kilkudziesięciu spektaklach. Artysta zmarł 10 stycznia 2009 r. po ciężkiej chorobie, przeżywszy zaledwie 50 lat.
Publiczności jest znany z występów w Teatrze Telewizji i blisko 30 filmach, m.in. w "Krollu", "Psach" i "Demonach wojny według Goi" w reżyserii Władysława Pasikowskiego. W latach 1998 - 2001 prowadził także program "Telewizyjne biuro śledcze", a w latach 2002 - 2004 wcielał się w rolę Mastera w audycji dla dzieci i młodzieży "Wirtul@ndia".
Festiwal potrwa do 15 października. (PAP)
ros/ agz/