Kultura i sztuka po 1989 roku

21.02.2015 aktualizacja 18.07.2016

W Rzymie wieczór polskich filmów nominowanych do Oscarów

Wieczór polskiego kina z projekcją filmów nominowanych w tym roku do Oscarów zorganizowano w Instytucie Polskim w Rzymie w sobotę, czyli w przeddzień ceremonii wręczenia statuetek w Los Angeles. Do Instytutu przybyły tłumy kinomanów.

W imprezie uczestniczyli przedstawiciele włoskich festiwali filmowych i dystrybutorów oraz studenci rzymskiej szkoły filmowej.

Zaprezentowano trzy polskie produkcje, które otrzymały łącznie cztery nominacje do tegorocznych Oscarów: dokumentalne filmy krótkometrażowe „Nasza klątwa" Tomasza Śliwińskiego i „Joanna” Anety Kopacz oraz „Idę” Pawła Pawlikowskiego.

Organizatorzy wieczoru z polskiej placówki kulturalnej w stolicy Włoch podkreślili, że postanowili zaprezentować żywotność polskiego kina i szkół filmowych.

„+Joanna+ powstała w Szkole Wajdy, +Nasza Klątwa+ w Warszawskiej Szkole Filmowej, a Łódzka Szkoła Filmowa w 2014 roku została uznana przez magazyn +The Hollywood Reporter+ za drugą, po londyńskiej National Film and Television School, najlepszą filmową uczelnię świata” - zauważył dyrektor Instytutu Paweł Stasikowski.

W rozmowie z PAP powiedział, że zeszły rok był wyjątkowo udany dla polskiego kina we Włoszech. Na ekrany w tym kraju weszły filmy „Wałęsa. Człowiek z nadziei” Andrzeja Wajdy, uznana przez włoską krytykę za arcydzieło „Ida” i „Onirica - Psie Pole” Lecha Majewskiego - przypomniał.

„Zainteresowanie polskim kinem jest tak duże, że nasz pomysł wieczoru przed rozdaniem Oscarów zrodził się z potrzeby rynku” - dodał dyrektor Instytutu.

Ze względu na temat filmu „Nasza klątwa” jego przedpremierową projekcję Instytut zorganizował we współpracy z włoskim stowarzyszeniem osób chorych na CCHS, czyli tzw. klątwę Ondyny, zespół wrodzonej ośrodkowej hipowentylacji. Stowarzyszenie to - poinformowano - wiąże z filmem wielkie nadzieje na uznanie swej działalności i rozpowszechnianie wiedzy o tej chorobie we Włoszech.

Podczas wieczoru zaprezentowano także najnowszy numer magazynu „8 1/2”, wydawanego przez włoski Instytut Filmowy Istituto Luce Cinecitta. Jest on poświęcony polskiej kinematografii współczesnej. We wstępie do publikacji napisano: „Polskie kino jest szare, powolne, elitarne? To wszystko stereotypy. W rzeczywistości polskie kino zajmuje czołowe miejsce w kinie europejskim i jest znane na całym świecie również dzięki takim mistrzom jak Kieślowski, Wajda czy Polański”.

„Zwłaszcza kino najnowsze proponuje obszerną i różnorodną gamę dzieł, które niezależnie od gatunku zachowują wysoką jakość, utrzymując się na szczycie sceny międzynarodowej" - zauważono w przedmowie.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ akl/ kar/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL