W połowie sierpnia w Rzeszowie odbędzie się przegląd filmowy „Jaśnie Pan Waszyński”. Jego bohaterem będzie niezwykle aktywny w dwudziestoleciu międzywojennym reżyser filmowy Michał Waszyński – poinformowała PAP kierownik Podkarpackiej Komisji Filmowej Marta Kraus.
„Na jego wyjątkowo bogaty dorobek filmowy składa się ponad 40 filmów, a wśród nich obrazy z niezapomnianymi kreacjami aktorskimi Adolfa Dymszy, Eugeniusza Bodo czy Kazimierza Junoszy-Stępowskiego. Współpracował z największymi w Polsce i Hollywood – stał się odkrywcą talentów Sophii Loren i Audrey Hepburn” – wyliczyła Kraus.
Podkreśliła, że w historii kina najbardziej zapisał się filmem „Dybuk” z 1936 r. Obraz ten jest uznawanym za najlepszy w historii kina film w języku jidysz.
W czasie przeglądu zaprezentowane zostaną jego najbardziej znane i lubiane przez widzów komedie i melodramaty. Natomiast biografię i twórczość Waszyńskiego przybliżą spotkania z ekspertami oraz dokumentalny film biograficzny „Książę i dybuk” Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego.
Projekcje odbędą się w kinie WDK i na rzeszowskim Rynku, towarzyszyć im będą warsztaty kultury żydowskiej.
Michał Waszyński (właściwie Mosze Waks) urodził się w 1904 r. na Wołyniu, pochodził z rodziny żydowskiej. W latach 30. XX wieku stworzył około 40 filmów fabularnych. Najgłośniejszym z nich był „Dybuk” z 1937 r. W 1939 r. przez władze radziecki zesłany został na Syberię. Dwa lata później zaciągnął się do armii Andersa, robił m.in. zdjęcia w czasie bitwy o Monte Cassino.
Po wojnie ożenił się z włoską hrabiną, która wkrótce zmarła, a on odziedziczył jej majątek. W 1947 r. poznał reżysera Orsona Wellesa, któremu asystował przy tworzeniu „Otella” (1952).
Zmarł w 1965 r. w Madrycie, został pochowany w Rzymie. (PAP)
autor: Wojciech Huk
huk/ itm/