Kultura i sztuka po 1989 roku

02.08.2019

W sierpniu w Rzeszowie przegląd filmów Michała Waszyńskiego

W połowie sierpnia w Rzeszowie odbędzie się przegląd filmowy „Jaśnie Pan Waszyński”. Jego bohaterem będzie niezwykle aktywny w dwudziestoleciu międzywojennym reżyser filmowy Michał Waszyński – poinformowała PAP kierownik Podkarpackiej Komisji Filmowej Marta Kraus.

„Na jego wyjątkowo bogaty dorobek filmowy składa się ponad 40 filmów, a wśród nich obrazy z niezapomnianymi kreacjami aktorskimi Adolfa Dymszy, Eugeniusza Bodo czy Kazimierza Junoszy-Stępowskiego. Współpracował z największymi w Polsce i Hollywood – stał się odkrywcą talentów Sophii Loren i Audrey Hepburn” – wyliczyła Kraus.

Podkreśliła, że w historii kina najbardziej zapisał się filmem „Dybuk” z 1936 r. Obraz ten jest uznawanym za najlepszy w historii kina film w języku jidysz.

W czasie przeglądu zaprezentowane zostaną jego najbardziej znane i lubiane przez widzów komedie i melodramaty. Natomiast biografię i twórczość Waszyńskiego przybliżą spotkania z ekspertami oraz dokumentalny film biograficzny „Książę i dybuk” Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego.

Projekcje odbędą się w kinie WDK i na rzeszowskim Rynku, towarzyszyć im będą warsztaty kultury żydowskiej.

Michał Waszyński (właściwie Mosze Waks) urodził się w 1904 r. na Wołyniu, pochodził z rodziny żydowskiej. W latach 30. XX wieku stworzył około 40 filmów fabularnych. Najgłośniejszym z nich był „Dybuk” z 1937 r. W 1939 r. przez władze radziecki zesłany został na Syberię. Dwa lata później zaciągnął się do armii Andersa, robił m.in. zdjęcia w czasie bitwy o Monte Cassino.

Po wojnie ożenił się z włoską hrabiną, która wkrótce zmarła, a on odziedziczył jej majątek. W 1947 r. poznał reżysera Orsona Wellesa, któremu asystował przy tworzeniu „Otella” (1952).

Zmarł w 1965 r. w Madrycie, został pochowany w Rzymie. (PAP)

autor: Wojciech Huk

huk/ itm/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL