Kultura i sztuka po 1989 roku

05.02.2018

Zakazany w Rosji film „Śmierć Stalina” trafi do białoruskich kin

"Śmierć Stalina" "Śmierć Stalina"

Brytyjsko-francuska komedia „Śmierć Stalina”, której pokazywania zakazano w Rosji, 8 lutego trafi do białoruskich kin. Ministerstwo kultury nie dopatrzyło się naruszeń białoruskich przepisów w filmie Armando Iannucciego.

Białoruską premierę planowano pierwotnie na 25 stycznia, ale z powodu wycofania filmu z rosyjskich kin ministerstwo kultury w Mińsku zleciło swoim ekspertom sprawdzenie, czy nie zawiera on zakazanych treści.

Przedstawiciel resortu Alaksandr Rydwan poinformował w poniedziałek portal Biełorusskije Nowosti, że specjaliści nie dopatrzyli się w filmie niczego nielegalnego, a ministerstwo „nie zgłasza uwag” i zezwala na wyświetlanie komedii na Białorusi.

Film „Śmierć Stalina” to pozytywnie oceniana przez krytyków komedia, opowiadająca o ostatnich godzinach życia sowieckiego dyktatora i walce o władzę w ZSRR po jego śmierci w 1953 r.

W Rosji władze wycofały zgodę na dystrybucję filmu, oceniając m.in., że wyśmiewa i obraża historię ZSRR. Protestujący przeciwko pokazom filmu twierdzili, że jest to „paszkwil” i „prowokacja”.

Z Mińska Justyna Prus (PAP)

just/ az/ kar/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL