Kultura i sztuka po 1989 roku

30.11.2017

Zakończył się 15. Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej

15. Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej 15. Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej

Film fabularny "Droga Aszera" Matana Yaira oraz dokument "Park uchodźców" Betha Kruvanta zdobyły w tym roku Kamery Dawida - najważniejsze nagrody 15. Warszawskiego Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej - podano w czwartek.

"Gdy w listopadzie 1917 r. rząd brytyjski opublikował Deklarację Balfoura, Dawid Ben Gurion powiedział: +Anglia nie zwróci nam naszej ziemi. Ziemia nie zostanie zdobyta bez kreatywności i trudów pracy, wysiłku budowania i osadnictwa. Naród żydowski sam musi zmienić to prawo do życia w istniejący fakt+" - przypomniała zastępca ambasadora Izraela w Polsce Ruth Cohen-Dar podczas czwartkowej gali, która zakończyła 15. Warszawski Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej.

W trakcie wydarzenia, które odbyło się w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, ogłoszono tegorocznych laureatów Kamer Dawida. Grand Prix dla najlepszego filmu festiwalu powędrowała do twórców obrazu "Droga Aszera" w reżyserii Matana Yaira. Jest to opowieść o 17-letnim chłopaku, który z powodu swojej impulsywności zmaga się z licznymi problemami w szkole.

Z kolei za "wybitnie zaangażowany społecznie dokument" uznano "Park uchodźców" w reżyserii Betha Kruvanta i przyznano mu nagrodę specjalną. Obraz przybliża historię Tel Awiwu z perspektywy starającego się o azyl uciekiniera z Darfuru.

Za najlepszy film w kategorii długich fabuł uznano "Menash" w reżyserii Joshuy Weinsteina, a w kategorii pełnometrażowych dokumentów nagrodę otrzymał obraz "Ben-Gurion, Epilog" Yariva Mozera. Nagrodzono również krótkie formy – nagrodę za fabułę otrzymała "Córka grabarza" w reżyserii Shiry Gabay, a za dokument – "Kropla krwi" w reżyserii Tomasza Wiśniewskiego.

Główną ideą Warszawskiego Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej jest przybliżanie współczesnej oraz tradycyjnej kultury tego narodu. Podczas tegorocznej edycji festiwalu, która zakończyła się w czwartek pokazano ponad 40 produkcji m.in. z Izraela, Polski, Węgier, Holandii, Belgii, Kanady i Stanów Zjednoczonych, z których wiele zostało wcześniej nagrodzonych na międzynarodowych festiwalach filmowych.

Czwartkową galę zakończyła polska premiera izraelskiego dokumentu "Ben-Gurion, Epilog" - odnalezionego i zmontowanego po latach wywiadu z Davidem Ben-Gurionem. Do jego nagrania doszło w 1968 roku, w czasie, gdy Ben-Gurion odsunął się od polityki i zamieszkał na pustyni Negew. W trakcie rozmowy rozlicza bohater się z przeszłością, dzieląc się refleksjami na temat władzy i życia osobistego.

Festiwal odbył się pod honorowym patronatem prezydent m. st. Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz oraz Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika. Tegoroczną edycją zadedykowano Jerzemu Hoffmanowi w uznaniu za jego wkład w rozwój polskiej kinematografii i za szczególną wrażliwość na tematykę żydowską.

Polska Agencja Prasowa objęła patronatem Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej.(PAP)

autor: Nadia Senkowska

nak/aszw/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL