"Urząd" Janusza Majewskiego i "Wśród nocnej ciszy" Tadeusza Chmielewskiego znajdą się w programie przeglądu "nieco zapomnianych dziś filmów uznanych twórców kina polskiego". Przegląd "Dzieła nieznane" odbędzie się w ramach tegorocznego festiwalu w Gdyni.
37. Gdynia Film Festival - Festiwal Polskich Filmów Fabularnych odbędzie się w dniach 7-12 maja w gdyńskim Teatrze Muzycznym i Multikinie. Gdynia Film Festival to nowa oficjalna nazwa imprezy. W tym roku, przejściowym, będzie ona jeszcze łączona z nazwą wcześniejszą, czyli Festiwalem Polskich Filmów Fabularnych.
Lista produkcji zakwalifikowanych do konkursu głównego o Złote Lwy dla najlepszego polskiego filmu ma zostać ogłoszona na początku kwietnia. Już teraz wiadomo natomiast, jakie wydarzenia towarzyszyć będą konkursowi - poinformowała w czwartek rzeczniczka festiwalu, Kinga Dąbrowska.
"Po raz pierwszy w programie pojawią się +Dzieła nieznane+, przegląd nieco zapomnianych dziś filmów najbardziej uznanych twórców polskiego kina: +Urząd+ Janusza Majewskiego, +Wśród nocnej ciszy+ w reżyserii Tadeusza Chmielewskiego, dwa filmy Stanisława Różewicza +Na melinę+ i +Piwo+ oraz +Naprawdę wczoraj+ Jana Rybkowskiego" - wyjaśniła Dąbrowska w komunikacie przesłanym PAP.
"Po raz pierwszy w programie pojawią się +Dzieła nieznane+, przegląd nieco zapomnianych dziś filmów najbardziej uznanych twórców polskiego kina: +Urząd+ Janusza Majewskiego, +Wśród nocnej ciszy+ w reżyserii Tadeusza Chmielewskiego, dwa filmy Stanisława Różewicza +Na melinę+ i +Piwo+ oraz +Naprawdę wczoraj+ Jana Rybkowskiego" - wyjaśniła Dąbrowska w komunikacie przesłanym PAP.
"Urząd" Majewskiego to film z 1969 r. Juliusz Starzewski, grany przez Ignacego Gogolewskiego (nagrodzonego za tę rolę Złotym Ekranem, przyznanym przez pismo "Ekran"), przyjeżdża do Rzymu, by dochodzić sprawiedliwości w imieniu swego ojca, adwokata konsystorskiego, któremu ordynariusz diecezji uniemożliwia wykonywanie zawodu. Wygląda na to, że życzliwi ojcu dostojnicy kościelni załatwią sprawę od razu. Sprawy przybierają jednak niespodziewany obrót. Oprócz Gogolewskiego, w obsadzie są m.in. Aleksander Bardini, Gustaw Holoubek i Franciszek Pieczka.
Akcja kryminału Chmielewskiego "Wśród nocnej ciszy" (1978) rozgrywa się w latach dwudziestych XX wieku w jednym z pomorskich miast. Mieszkańcy są wstrząśnięci kilkoma okrutnymi zabójstwami, których ofiarami padli mali chłopcy. Narzędziem zbrodni za każdym razem był ten sam pistolet, a wizytówką mordercy - zabawka z rysunkiem kota. Śledztwo w tej sprawie prowadzi komisarz Teofil Herman. W filmie zagrali m.in. Tomasz Zaliwski, Piotr Łysak i Henryk Bista.
Film "Naprawdę wczoraj" Rybkowski zrealizował w 1963 r., na podstawie scenariusza Leopolda Tyrmanda. W obsadzie są m.in. Andrzej Łapicki i Beata Tyszkiewicz. "Naprawdę wczoraj" to rozegrany w dwóch planach czasowych nastrojowy dramat psychologiczny o dwójce ludzi, kiedyś połączonych miłością, którzy po latach spotykają się ponownie. W tym roku przypada 100. rocznica urodzin reżysera Jana Rybkowskiego oraz 25. rocznica jego śmierci.
"Na melinę" i "Piwo" Różewicza to fabularne filmy telewizyjne, oba z 1965 r. Pierwszy powstał w ramach cyklu "Dzień ostatni - dzień pierwszy", drugi w ramach cyklu "Współczesna nowela polska". W filmie "Na melinę" zagrali m.in. Kazimierz Opaliński, Stanisław Mikulski i Jan Kociniak. W "Piwie" wystąpili m.in. Teresa Lipowska i Jerzy Turek.
Pozakonkursowymi imprezami festiwalu będą też - według Dąbrowskiej - m.in. prelekcje "Jak to się robi?", czyli seria spotkań publiczności z twórcami filmów walczących w konkursie głównym, podczas których widzowie będą wprowadzani w tajniki tworzenia poszczególnych filmów; projekcje na plaży pod hasłem "Filmy od morza"; cykl "Polonica", w którym prezentowane będą filmy zagraniczne zrealizowane przy udziale artystów polskich; oraz wystawa poświęcona Jerzemu Hoffmanowi z okazji 80. urodzin reżysera. (PAP)
jp/ hes/