Cerkiew pw. Narodzenia NMP w Gorajcu to jeden z najstarszych zabytków tego typu w Polsce. Została zbudowana w 1586 roku. W swojej historii użytkowana była przez wiernych trzech wyznań - do początku XVIII wieku była to świątynia prawosławna. W następstwie unii brzeskiej przeszła w użytkowanie grekokatolików.
Działania wojenne oraz burzliwy okres powojenny (w szczególności akcji „Wisła”) spowodowały, że po 1947 świątynia przeszła pod opieką parafii rzymskokatolickiej. Cerkiew początkowo posiadała bryłę jednokopułową. W późniejszych latach była przebudowywana i rozbudowywana. W okresie od 1992 do 2001 została poddana gruntownemu remontowi jednocześnie przywrócono jej pierwotny wygląd z końca XVI wieku. W 2011 roku otrzymała oficjalny tytuł Perły Podkarpacia.
Obecnie świątynia ma trójdzielną budowę, doskonale widoczną poprzez charakterystyczne 3 kopuły. Składają się na nią: 1. Babiniec - umieszczony najbardziej na wschód; 2. Nawa - środkowa część świątyni zakończona ikonostasem; 3. Prezbiterium wraz z ołtarzem. Cerkiew położona jest w pięknej, spokojnej okolicy. Obiekt stanowi jedną z największych atrakcji Roztocza Wschodniego, znajduje się też na Szlaku Architektury Drewnianej.