![Okładka książki](/sites/default/files/styles/pp_ksiazki_glowne_okladka_pion/public/202502/Ociepko_okladka.jpg?itok=rKq-Tbrl)
Wspomnienia Andrzeja Ociepki, w których opisał doświadczenia z dzieciństwa w przedwojennej Warszawie, a potem z czasów okupacji, powstania w stolicy oraz uwięzienia w obozach Auschwitz i Mauthausen, ukazały się nakładem wydawnictwa Muzeum Auschwitz – podała placówka.
Paweł Sawicki z biura prasowego muzeum poinformował, że autor nowej książki - „Przerwane dzieciństwo”, Andrzej Ociepko, był jednym z ponad 1,4 tys. małoletnich więźniów deportowanych do niemieckiego obozu Auschwitz po wybuchu Powstania Warszawskiego. Opisał swoje doświadczenia od czasów przedwojennych przez okres powstania po uwięzienie w obozach Auschwitz i Mauthausen.
Zdaniem dr Wandy Witek-Malickiej z centrum badań w Muzeum Auschwitz, która napisała wstęp do książki, choć doświadczenie autora można uznać do pewnego stopnia za typowe dla dzieci deportowanych do obozu z powstańczej Warszawy, to zapis wspomnień jest nieszablonowy.
„Ich dużą zaletą jest to, że w przeciwieństwie do większości wydanych wspomnień obozowych, te ukazują perspektywę czasowo znacznie szerszą niż sam okres uwięzienia. Autor sięga pamięcią daleko do czasów przedwojennych, tworząc obraz widzianej oczami dziecka Warszawy. (…) Ukazuje, jak w życie rodziny raptownie wkracza wojna, niosąca ze sobą strach, zubożenie, konieczność zmiany codziennego funkcjonowania i rezygnacji ze starych przyzwyczajeń” – wskazała.
Witek-Malicka podkreśliła, że Ociepko konstruuje narrację, w której prowadzi czytelnika przez kolejne wojenne nieszczęścia, aż do ostatecznej tragedii, jaką jest uwięzienie w obozie koncentracyjnym. „Jednak wbrew temu, czego można by się spodziewać, biorąc pod uwagę tematykę, tekst w żadnej mierze nie epatuje makabrą ani nie przytłacza czytelnika poczuciem beznadziei. Przeciwnie, relacjonuje koleje swojego losu w sposób zdystansowany, miejscami anegdotyczny lub nawet kpiarski” – zaznaczyła.
Szefowa wydawnictwa muzeum Jadwiga Pinderska-Lech zwróciła uwagę na ważny element publikacji, jakim są rysunki uznanego malarza i rzeźbiarza Michała Slezkina, które artysta stworzył specjalnie na potrzeby tego wydania.
Paweł Sawicki z biura prasowego muzeum dodał, że „Przerwane dzieciństwo” – obok „Dzieciństwa w pasiakach” Bogdana Bartnikowskiego – „jest jednym z nielicznych samodzielnych wydań wspomnień dzieci deportowanych z powstańczej Warszawy do KL Auschwitz”. „Tematyka ta, choć obecna w literaturze, zazwyczaj przybiera formę fragmentarycznych relacji zawartych w zbiorach wspomnień” – powiedział.
Publikację wydano przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 roku, aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.
Po wybuchu 1 sierpnia 1944 roku Powstania Warszawskiego Niemcy deportowali do Auschwitz ze stolicy blisko 13 tys. mieszkańców, w tym dzieci, kobiety w ciąży i starców.
Książka Andrzeja Ociepki – „Przerwane dzieciństwo. Z Powstania Warszawskiego do Auschwitz” ukazała się nakładem Wydawnictwa Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau.(PAP)
szf/ dki/