20-letnia Unity Mitford jeździła po Monachium kabrioletem, opalała się nago w Ogrodzie Angielskim i pozowała do zdjęć ze szczurem na ramieniu. Biografia entuzjastki Adolfa Hitlera, kuzynki żony Winstona Churchilla, znajdzie się wkrótce w księgarniach.
W wywiadzie opublikowanym w środę na łamach "Sueddeutsche Zeitung" autorka biografii Mitford, Michaela Karl, podkreśla, że pochodząca ze znakomitego domu Brytyjka zasługuje na uwagę, ponieważ "niewielu kobietom udało się być tak blisko Hitlera jak właśnie jej".
Zafascynowana Hitlerem młoda kobieta przeprowadziła się w połowie lat 30. do Monachium, by osobiście poznać swego idola. Szybko udało się jej nawiązać kontakty i wejść do ścisłego kręgu wokół dyktatora III Rzeszy. Media spekulowały wręcz o "Pani Hitler", a zazdrosna partnerka fuehrera Eva Braun próbowała z jej powodu popełnić samobójstwo.
Niemiecka autorka wyjaśnia, że Hitler "wygrywał" Mitford przeciwko Braun, nie ma jednak dowodów na to, że utrzymywał z Brytyjką stosunki seksualne.
Karl powiedziała "SZ", że historycy nie zajmowali się dotąd Mitford, ponieważ uważali ją za postać marginalną. Polemizując z tą oceną, Karl przytacza opinie amerykańskich korespondentów w Niemczech z lat 30., którzy nazywali Brytyjkę "najniebezpieczniejszą kobietą Monachium". Brytyjski wywiad oceniał, że Mitford jest "bardziej nazistowska od nazistów".
Jej bliskim znajomym był też szef hitlerowskiej propagandy Joseph Goebbels. Mitford podziwiała też Juliusa Streichera, redaktora naczelnego pisma "Der Stuermer" zajmującego się szkalowaniem Żydów - mówi Karl.
Zdaniem autorki biografii, Mitford dążyła do sojuszu Niemiec z Wielką Brytanią. Teorie rasowe i sympatie do niemieckich nazistów nie były w tym czasie na Wyspach niczym wyjątkowym - przypomina Karl dodając, że jedna z sióstr Unity była kochanką przywódcy brytyjskich faszystów Oswalda Mosleya.
Po wypowiedzeniu 3 września 1939 roku przez Wieką Brytanię i Francję wojny Niemcom Mitford, która mówiła wcześniej, że nie przeżyje konfliktu niemiecko-brytyjskiego, znaleziono w Monachium z kulą w głowie. Okoliczności zajścia nie zostały wyjaśnione do dziś. Kobieta przeżyła, ale do śmierci w 1948 roku nie odzyskała w pełni zdrowia.
Zdaniem Karl, Mitford uratowała Hitlerowi życie. Żeby odwiedzić ją w szpitalu, fuehrer wyszedł 8 listopada 1939 roku wcześniej niż zwykle z zebrania w monachijskiej piwiarni Buergerbraeukeller, gdzie wkrótce po jego wyjściu wybuchła bomba podłożona przez zamachowca Georga Elsera.
W Anglii nosząca ostentacyjnie broszkę ze swastyką Mitford była przedmiotem nienawiści. W Hyde Parku została pobita - mówi Karl. Autorka biografii nie kryje zdziwienia, że brytyjskie służby nigdy nie przesłuchały Mitford pomimo jej bliskich związków z Hitlerem. "Nie potrafię sobie tego wytłumaczyć. To musiał być jakiś deal" - twierdzi Karl.
Biografia Unity Valkyrii Mitford zatytułowana "Gdy przeglądałam Voque'a, zagadnął mnie Hitler" ukaże się 14 października w wydawnictwie Hoffmann&Campe.
Z Berlina Jacek Lepiarz (PAP)
lep/ ksaj/ ap/