„Dziennik grzesznika” Arkadiusza Niemirskiego to powieść, w której teraźniejszość splata się z przeszłością – historią II wojny światowej. Jej bohaterami jest grupa nastolatków – Konrad, Patryk i Kasia, spędzających wakacje na obozie żeglarskim w Gdyni.
Przyjaciele stają się świadkami kradzieży dziennika pewnego niemieckiego turysty. W pogoni za złodziejami nastolatkowie przechwytują notes, jednak jego część zostaje w rękach rabusiów. Ci nie znają języka niemieckiego, więc o pomoc w tłumaczeniu proszą pewną starszą panią, która okazuje się dawną więźniarką obozu w Stutthof, gdzie podczas wojny przebywał też autor dziennika, Max Schwellinger, lekarz obozowy, esesman. Kobiecie wydaje się, że ze Schwellingerem może ją łączyć coś więcej…
Młodzi żeglarze również postanawiają przetłumaczyć zapiski Niemca. Na skutek poszukiwań ich właściciela ustalają, że nazywa się Joachim Brandt. Czy Brandt i Schwellinger to ta sama osoba? Po co Niemiec przyjechał do Gdańska? Jaką wartość ma klepsydra wydobyta z „Wilhelma Gustloffa”, statku pasażerskiego, który wraz z uciekającymi z Polski Niemcami w styczniu 1945 roku zatonął na Bałtyku? – to tylko kilka z pytań, na które przyjaciele próbują znaleźć odpowiedź.
Do Muzeum Stutthof w Sztutowie przyjeżdża mężczyzna, który niedawno dowiedział się, że przyszedł na świat w obozie i cudem przeżył, a potem trafił do adopcji. Chce dowiedzieć się czegoś o swojej biologicznej matce. Czy Marian może mieć coś wspólnego z Heleną Szypułkowską, byłą więźniarką?
Agata mieszka w wynajmowanym mieszkaniu w Gdańsku. Tego lata dziewczyna decyduje się dołączyć do „Frontu Krwi” – neonazistowskiej grupy wyznającej poglądy Hitlera na kwestię kapitalizmu. Żeby zostać przyjętą, Agata musi wykonać nietypowe zadanie…
W jaki sposób historie wszystkich bohaterów splatają się ze sobą? Dla kogo jest hasło: „Księżyc stoi na Mandalay”? Kim jest Fehu? Czy autor dziennika kiedykolwiek porzucił nazistowskie idee i pożałował swoich czynów?
„Dziennik grzesznika” to powieść utrzymana w klimacie kryminału, w której do końca nie wiadomo, kto jest kim. Wydarzenia historyczne to nie tylko klamra łącząca w powieści przeszłość z teraźniejszością, ale też punkt odniesienia do głębszej refleksji nad winą i karą.
Arkadiusz Niemirski to ur. w 1962 roku autor książek dla młodzieży i dorosłych. W 2000 wydał swoją pierwszą powieść – „Pan Samochodzik i skarby wikingów”. Jest też autorem powieści detektywistycznej „Pojedynek detektywów” oraz zbioru opowiadań kryminalnych „Zbrodnia prawie doskonała”.
Arkadiusz Niemirski, „Dziennik grzesznika”, Kraków 2016, „Wydawnictwo Skrzat”.
Aleksandra Beczek PAP