Album „Fangor. Color and space”, poświęcony wybitnemu polskiemu malarzowi Wojciechowi Fangorowi, został w środę wieczorem zaprezentowany w salonie DESA Unicum w Warszawie.
Wojciech Fangor - zdaniem autorki albumu Magdaleny Dąbrowski – amerykańskiej historyk sztuki i kuratorki w MoMA w Nowym Jorku – jest najdroższym, najbardziej rozpoznawalnym na świecie polskim artystą, jedynym Polakiem, który doczekał się indywidualnej wystawy w nowojorskim Muzeum Guggenheima.
Album ukazał się w Polsce nakładem wydawnictwa SKIRA. Autorem tekstów, obok Magdaleny Dąbrowski, jest Mark Rosenthal – niezależny krytyk, związany wcześniej z Narodową Galerią Sztuki w Waszyngtonie.
Album podzielony jest na pięć części poświęconych życiu i twórczości Wojciecha Fangora. Poza reprodukcjami prac i szczegółową biografią album zawiera m.in. listy i wywiady przeprowadzone z artystą oraz fotografie z prywatnych archiwów Fangora. Artysta pozuje m.in. z Aliną Szapocznikow, Wojciechem Zamecznikiem czy Aleksandrem Kobzdejem.
Publikacja ukazała się w wydawnictwie SKIRA założonym przez Alberta Skirę w 1928 r. w Lozannie.
Pierwszymi publikacjami SKIRY były „Metamorfozy” Owidiusza ilustrowane przez Pabla Picasso oraz „Poesies” Stephane'a Malarme ilustrowane przez Henry'ego Matisse'a.
W latach 30-tych SKIRA otworzyła swoją filię w Paryżu, która szybko stała się intelektualnym centrum skupiającym najwybitniejszych artystów tamtych czasów, w szczególności surrealistów. Nakładem wydawnictwa ukazywało się czasopismo „Minotaure” prowadzone przez André Bretona oraz Paula Eluarda. W piśmie publikowane były prace m.in. Picassa, Matisse'a, Duchampa, Dalego, Miró, Magritte'a czy Man Raya. Książki SKIRY ukazywały się na całym świecie.
„Wojciech Fangor to drugi, po Magdalenie Abakanowicz, polski artysta, który stał się bohaterem publikacji tego prestiżowego wydawnictwa” – podkreśliła autorka albumu.
Fangor, obok Magdaleny Abakanowicz, Romana Opałki i Tadeusza Kantora, należy do grona polskich twórców, którzy zrobili znaczącą karierę zagraniczną.
Wojciech Fangor - malarz, rysownik, rzeźbiarz i plakacista, współtwórca Polskiej Szkoły Plakatu - urodził się 15 listopada 1922 roku w Warszawie. Zmarł tamże 25 października 2015.
Był jednym z ostatnich "wielkich mistrzów" XX wieku – napisano o artyście na portalu culture.pl. Debiutujący tuż po II wojnie światowej, często zmieniał styl – tworzył malarstwo zarówno figuratywne, jak i abstrakcyjne. W 1958 r. stworzył pierwszą w sztuce światowej instalację przestrzenną.
Na początku lat 60. zasłynął pulsującym malarstwem – abstrakcyjnymi obrazami, oddającymi wrażenie ruchu. Jego eksperymenty malarskie były prekursorskie nie tylko w polskiej, ale i w światowej sztuce.
W latach 60-tych prace Fangora zostały włączone do dwóch grupowych wystaw w MoMA w Nowym Jorku. To wydarzenie okazało się dla artysty przepustką do międzynarodowej sławy. „W 1970 r. artysta miał indywidualną wystawę w Muzeum Guggenheima – do tej pory żaden Polak nie powtórzył tego sukcesu” – zaznaczyła Dąbrowski. (PAP)
abe/ jm/