II wojna światowa

06.09.2019

„First to Fight: The Polish War 1939“

autor: Roger Moorhouse
„First to Fight: The Polish War 1939“ „First to Fight: The Polish War 1939“

Znaczenie kampanii wrześniowej jako „zapomnianego etapu II wojny“ ukazuje książka brytyjskiego historyka Rogera Moorhouse’a „First to Fight: The Polish War 1939“. W czwartek w Ambasadzie RP w Londynie odbyła się premiera książki.

Książka profesora Moorhouse'a - znanego w Polsce autora prac historycznych takich jak: "Polowanie na Hitlera" (2006), "Stolica Hitlera. Życie i śmierć w wojennym Berlinie (2011) oraz książki o pakcie Ribbentrop-Mołotow "Pakt diabłów. Sojusz Hitlera i Stalina" (2015), to pierwsza od prawie półwiecza wydana w języku angielskim monografia dotycząca kampanii polskiej 1939 r.

W książce, której polski tytuł brzmi "Polska 1939. Pierwsi przeciwko Hitlerowi", autor opisuje i szczegółowo analizuje okrucieństwa popełnione podczas pierwszego etapu II wojny światowej przez Niemców, obala też mity związane z wrześniem 1939 r. i ocenia rolę Wielkiej Brytanii oraz Francji.

W ramach promocji książki w Ambasadzie RP w Londynie zorganizowano panel dyskusyjny poświęcony znaczeniu inwazji niemieckiej i sowieckiej na Polskę w 1939 r. W dyskusji wzięli udział: redaktor naczelny magazynu "History Today" Paul Lay, historyk Richard Overy oraz Wojciech Kozłowski, dyrektor Instytutu Pileckiego.

"Mamy nadzieję, że książka Rogera Moorhouse’a pozwoli prawdziwej historii polskiego heroizmu i cierpienia, która jest wolna od nazistowskiej i sowieckiej propagandy, przeniknąć do debaty publicznej" - powiedziała chargé d'affaires ambasady Agnieszka Kowalska. Wyraziła też nadzieję, że dzięki pracy brytyjskiego historyka anglojęzyczny czytelnik będzie mógł lepiej "zrozumieć, co naprawdę wydarzyło się 80 lat temu", w tym  - to, że na początku wojny Polska nie została zgładzona błyskawicznym niemieckim atakiem, ale została otoczona, sterroryzowana i w końcu padła łupem dwu totalitarnych mocarstw.

"Moim nadrzędnym celem było opowiedzenie historii kampanii w sposób otwarty i wierny, wolny od mitologii wojennych agresorów. Przede wszystkim jednak chciałem przywrócić polskie głosy do narracji (historycznej), z której czas i okoliczności je wykluczyły. Chciałem, aby ich historie, jako żołnierzy lub cywili, zostały w końcu opowiedziane" – powiedział Roger Moorhouse.

Książka Rogera Moorhouse'a "First to Fight: The Polish War 1939" trafiła w czwartek na półki księgarskie w Wielkiej Brytanii. (PAP)

mars/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL