Kościół katolicki w PRL

01.12.2017

"Karol Wojtyła. Noc wigilijna"

autor: Karol Wojtyła, Adam Bujak
"Karol Wojtyła. Noc wigilijna" "Karol Wojtyła. Noc wigilijna"

Premiera książki "Karol Wojtyła. Noc wigilijna" odbyła się w piątek w krakowskiej kurii biskupiej. W książce znalazły się teksty oraz CD z nagraniami nieznanych przemówień i homilii kard. Karola Wojtyły.

Książka z fotografiami Adama Bujaka ukazała się nakładem wydawnictwa "Biały Kruk".

W spotkaniu promującym wydawnictwo udział wzięli m.in. metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski, kard. Stanisław Dziwisz, Adam Bujak, szef wydawnictwa "Biały Kruk" Leszek Sosnowski, a także autorka opracowania nagrań dźwiękowych Agnieszka Trzeciakiewicz z Polskiego Radia.

"Ta książka, dla której dzisiaj się tu spotykamy, jest okazją do kolejnej weryfikacji naszego przywiązania do najbardziej głębokich myśli, głoszonych przez chrześcijaństwo już od ponad dwóch tysięcy lat" - powiedział abp Jędraszewski.

Metropolita zacytował fragment książki - słowa świętego Jana Pawła II: "nasza polska kultura chrześcijańska ujawniła swój swoisty geniusz – to nie jest przypadek, że w Polsce jest tyle kolęd, chyba więcej niż w tradycji innych narodów - to bardzo precyzyjny dowód na specyfikę polskiej duszy - jej stosunku do Boga Wcielonego i Tajemnicy Wcielenia". Jędraszewski podkreślił, że żyjemy w epoce wielkiej weryfikacji, jakiegoś "sprawdzania światopoglądów", sprawdzania wewnętrznej prawdy każdego człowieka - jego duchowej autentyczności.

Wszystkie dotychczas nieznane przemówienia kard. Wojtyły zostały poddane obróbce oraz ponownie spisane. Książka i płyta CD zawierają 20 unikatowych nagrań i tekstów - homilii i przemówień Wojtyły, w których opowiada o polskich tradycjach wyrosłych na gruncie chrześcijaństwa, szczególnie o polskim Bożym Narodzeniu. Są tam także fragmenty wspólnego kolędowania i recytacje wierszy.

"Ojciec święty bardzo przeżywał Boże Narodzenie, przygotowywał się do niego przez cały adwent – mięsa nie jadł ani rano, ani wieczór, a w dzień wigilii pościł aż do wieczornej uczty. Zapoczątkował także żywą do dziś tradycję - że na Placu św. Piotra jest drzewko i szopka. Na wieczerzy wigilijnej zawsze był ktoś, kto nie miał możliwości sam przeżyć wigilii. A rozpoczynane w ten wieczór śpiewanie kolęd trwało aż do 2 lutego – bo papież modlił się kolędami" - wspominał na konferencji kardynał Stanisław Dziwisz.

"Pan Jan Kowalczyk przyniósł mi te magnetofonowe kasety, a były one niezwykle pieczołowicie uporządkowane. To pozwoliło nam na publikację tych unikatowych nagrań Karola Wojtyły, choć ze względu na słabą jakość techniczną tych amatorskich nagrań - niektóre rzeczy opublikowano tylko w formie spisanych tekstów - w książce" - powiedział prezes "Białego Kruka" Leszek Sosnowski. Podkreślił, że książkę bardzo wzbogaciły fotografie Adama Bujaka.

Książka jest w sprzedaży od 1 grudnia.(PAP)

gkos/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL