Inne

19.09.2017

„Spotkania. Opowieść o wierze w człowieka”

autor: Dawid Kubiatowski rozmawia z prof. Marianem Zembalą
„Spotkania. Opowieść o wierze w człowieka” „Spotkania. Opowieść o wierze w człowieka”

Wybitny kardiochirurg, szef jednego z najlepszych polskich szpitali leczących choroby serca, minister zdrowia, wychowanek Zbigniewa Religi prof. Marian Zembala został bohaterem i współautorem książki, która ukazała się właśnie nakładem wydawnictwa Editio.

„Spotkania. Opowieść o wierze w człowieka” to wywiad rzeka, który przeprowadził z nim Dawid Kubiatowski.

Podczas wtorkowego spotkania promującego książkę w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu z udziałem rodziny, współpracowników i przyjaciół prof. Zembala dziękował najbliższym oraz swoim współpracownikom i mistrzom. "Religa był, jest, pozostanie dla bardzo wielu z nas, ale każdy z nas miał wielu mistrzów. Każdy z państwa jest dla mnie mistrzem w codziennym kontakcie i funkcjonowaniu" - powiedział.

Jak podkreślał, sukces nie byłby możliwy bez ludzi, którzy go otaczali. "Sukces jest zespołu. Gdyby nie fantastyczni kardiolodzy, anestezjolodzy, pielęgniarki, rehabilitacja - cały zespół, nie bylibyśmy w tym miejscu i to jest ta droga, to nasze El Camino, na której spotykamy tylu wędrowców" - podkreślił prof. Zembala.

"Kiedy myślę, z czego jesteśmy najbardziej dumni w Zabrzu, to właśnie z takich ludzi" - zapewniła prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik.

"Bardzo się cieszę, że miałem okazję cię poznać i cieszę się, że jesteś moim przyjacielem na dobre i na złe" - powiedział inny wybitny uczeń prof. Religi, kardiochirurg prof. Andrzej Bochenek.

Obaj kardiochirurdzy wystąpili w głośnym filmie Łukasza Palkowskiego "Bogowie", wcielając się w epizodyczne role członków komisji. Rolę prof. Zembali zagrał Piotr Głowacki, który napisał też przedmowę do książki.

W książce prof. Zembala opowiada m.in. o kulisach pracy nad filmem, wspominając, że jego opór wzbudziła ilość przekleństw. "Na stronie było ich od 7 do 11, niewyobrażalnie więcej niż to się zdarzało nawet prof. Relidze" - podkreślił.

Dyrektor zabrzańskiej Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii im prof. Z. Religi Jan Sarna przytoczył anegdotę: "Po czym poznać, że profesor Marian Zembala jest na urlopie? Po tym, że po szpitalu chodzi w kapciach".

Jak podkreśla wydawca książki, profesor Zembala po raz pierwszy mówi o sobie w tak obszernej rozmowie. Poznajemy go nie tylko jako słynnego specjalistę, ale także męża, ojca rodziny i polityka. W publikacji tej znajdziemy również historię prof. Religi opowiedzianą z perspektywy ucznia i przyjaciela.

To właśnie prof. Religa sprowadził do Zabrza prof. Zembalę, gdzie niebawem nastąpić miał przełom w polskiej kardiochirurgii. W 1985 r. w zabrzańskiej klinice prof. Religa przeprowadził pierwszy przeszczep serca, a członkiem zespołu był również prof. Zembala, który dziś jest kontynuatorem tej misji - w Śląskim Centrum Chorób Serca przeprowadzono wiele pionierskich zabiegów z zakresu transplantologii, jak np. jednoczesny przeszczep serca i płuc.

Dawid Kubiatowski od kilku lat pracuje w jednej z najstarszych w kraju agencji aktorskich, reprezentującej największe gwiazdy polskiego kina i teatru. Jego pasją jest kino, teatr i dziennikarstwo. Współpracuje z kilkoma ogólnopolskimi magazynami, w których publikuje wywiady z ludźmi kultury i nauki. Na swoim koncie ma ponad 50 opublikowanych rozmów, m.in. z Arturem Żmijewskim, Jerzym Stuhrem, Katarzyną Nosowską, Danutą Stenką i Tomaszem Kotem.

Anna Gumułka (PAP)

lun/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL