Kultura i sztuka po 1989 roku

08.06.2015 aktualizacja 12.07.2016

"Szlaki kobiet. Przewodniczka po Polsce emancypantek"

autor: redakcja Ewa Furgał
"Szlaki kobiet. Przewodniczka po Polsce emancypantek" "Szlaki kobiet. Przewodniczka po Polsce emancypantek"

Książkę zawierającą dziewięć tras śladami polskich emancypantek wydała krakowska Fundacja Przestrzeń Kobiet. Pierwsza prezentacja publikacji "Szlaki kobiet. Przewodniczka po Polsce emancypantek" odbędzie się we wtorek w Instytucie Kultury Miejskiej w Gdańsku.

W darmowej publikacji, pod redakcją Ewy Furgał, znalazły się teksty 27 autorek. W 160-stronicowej książce umieszczono 64 fotografii.

"Książka popularyzuje spojrzenie na herstorię (jej historia, z angielskiego - PAP), czyli historie różnych kobiet i opowieści o nich widziane oczyma kobiet" - powiedziała PAP Marta Bednarska, rzecznik prasowy IKM w Gdańsku. 

Jest to pierwsza w Polsce publikacja omawiająca i zbierająca w jednej pozycji trasy śladami historii kobiet po różnych miejscowościach w kraju. W książce omówione są życiorysy emancypantek z Gdańska, Konina, Krakowa, Łodzi, Milanówka, Poznania, Warszawy oraz kobiet żyjących na wsiach.

Część tekstów powstała już wcześniej, a niektóre zostały napisane specjalnie na potrzeby publikacji.

Natalia Sarata z Fundacji Przestrzeń Kobiet podkreśliła, że autorki opowiadają o swoich bohaterkach "w powiązaniu z przestrzenią, snują opowieści współczesne i przeszłe, radosne i trudne, wypełniając luki i białe plamy historii – tej nauczanej w szkołach i tej przedstawianej w przewodnikach turystycznych, tej +kanonicznej+".

Opowieści o gdańskich emancypantkach opisały Barbara Borowiak, Dominika Ikonnikow i Anna Sadowska z grupy społecznej Metropolitanka, działającej przy IKM.

Jedną z bohaterek ich opowieści jest Irena Nadolna-Szatyłowska, podróżniczka, pilotka szybowca i motocyklistka. W swojej biografii wielokrotnie przełamywała stereotypy dotyczące płci. W 1964  r. dokonała  historycznego wyczynu uzyskując licencję sędziego żużlowego. Gazety pisały wówczas, że jest jedyną kobietą w tym fachu na świecie. Inną postacią, której życie przybliżyły autorki z Metropolitanki jest uważana za reformatorkę damskiego ubioru Klara Stryjowska-Beadaker.

Podczas wtorkowej promocji książki "Szlaki kobiet. Przewodniczka po Polsce emancypantek" w siedzibie IKM w Gdańsku, oprócz Metropolitanek, gościć będą również inne autorki publikacji: Sylwia Frankowska (Konin), Ewa Furgał (Kraków), Ewa Kamińska-Bużałek (Łódź), Zuzanna Kołupajło (Poznań) i Natalia Judzińska (Warszawa). (PAP)

rop/ pro/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL