Inne

01.10.2014 aktualizacja 12.07.2016

Ukazała się książka o Zbigniewie Relidze

autor: Judyta Watoł i Dariusz Kortko
Judyta Watoł i Dariusz Kortko "Religa" Judyta Watoł i Dariusz Kortko "Religa"

Książka o prof. Zbigniewie Relidze – słynnym kardiochirurgu, który przeprowadził pierwszy w Polsce udany przeszczep serca, autorstwa dziennikarzy „Gazety Wyborczej” Judyty Watoły i Dariusza Kortko, ukazała się właśnie nakładem Agory.

Premiera książki „Religa” odbyła się w czwartek w Zabrzu – mieście, w którym prof. Religa przepracował wiele lat i z którym był bardzo związany. „Każdy, kto znał prof. Religę, napisałby pewnie o nim inną historię, coś do naszej książki dodał, coś ujął” – powiedziała PAP Judyta Watoła.

Jak wspomniała, pisząc o zdrowiu wielokrotnie spotykała się z prof. Religą. „Nie pamiętam pierwszego spotkania z nim, ale jedno zapamiętałam szczególnie. To była konferencja prasowa, podczas której poinformował o swojej chorobie. Powiedział, że ma guza płuc i że zamierza być zdrowy. To mnie wcisnęło w fotel, że lekarz mówi coś takiego. Ale to był cały Religa – wielokrotnie w jego życiu słowo stawało się ciałem, tak miało być i tym razem” – powiedziała.

Dariusz Kortko mówi o nim „odważny szaleniec”. „Trzeba było niesamowitej odwagi ze szczyptą szaleństwa, by w siermiędze PRL porwać się na przeszczep serca – bez pieniędzy, bez sprzętu. Spójrzmy, jak dzisiaj w Polsce organizowane są transplantacje – działa Potransplant, całe zaplecze. Tego wszystkiego wtedy nie było” – mówił.

W spotkaniu uczestniczyli dwaj uczniowie Religi, kardiochirurdzy: prof. Andrzej Bochenek i prof. Marian Zembala. Podkreślali oni ogromny wpływ profesora na rozwój ich kariery. "Gdyby nie Religa ani my , ani wielu naszych kolegów nie zaszlibyśmy tak daleko" - powiedział Zembala.

"Relidze się wierzyło. Mówił, że będziemy robić przeszczepy i zastawki. Początkowo wydawało się to niemożliwe. Szybko w to jednak uwierzyłem" - dodał Bochenek.

Autorzy książki nie pominęli też ciemniejszych stron charakteru słynnego kardiochirurga: „Alkohol, papierosy. Piszemy o tym, jak nie radził sobie z napięciem podczas walki o pacjentów, jak przeżywał ich stratę, że był cholerykiem, potrafił kogoś zwolnić, a 5 minut później przyjąć z powrotem” –opowiadał Dariusz Kortko.

Prof. Zbigniew Religa (1938-2009) był światowej sławy kardiochirurgiem, który w 1985 roku przeprowadził pierwszy udany przeszczep serca w Polsce. Angażował się także w działalność polityczną; m.in. w latach 2005-2007 sprawował urząd ministra zdrowia. To już trzecia książka dziennikarskiego duetu Kortko-Watoła. W 2006 r. wydali książkę poświęconą transplantacjom pt. „Na szczycie stromej góry”, a w 2012 r. – biografię innej znanej lekarki prof. Ariadny Gierek- Łapińskiej pt. „Czerwona księżniczka”. (PAP)

lun/ dym/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL