Epoka nowożytna

02.09.2018

Ukazało się II wydanie XVII-w. „Opisu miasta Szczecina”

autor: Paul Friedeborn
„Opis miasta Szczecina” „Opis miasta Szczecina”

Ukazało się drugie wydanie XVII-wiecznego „Opisu miasta Szczecina” Paula Friedeborna. Nakład pierwszego wydania jednego z najstarszych „przewodników po mieście” wyczerpał się w ciągu kilku tygodni.

"To popisowe dzieło szczecińskiego rajcy i późniejszego burmistrza Szczecina Paula Friedeborna, obliczone na rozsławienie miasta także wśród cudzoziemców" – powiedziała PAP autorka przekładu i opracowania dzieła Agnieszka Borysowska z Książnicy Pomorskiej. Dodała, że opis powstał u schyłku Księstwa Pomorskiego, za czasów panowania ostatnich Gryfitów.

"Dzieło Friedeborna jest trochę jak +mucha w bursztynie+. Ukazuje Szczecin w czasach największej świetności, kiedy był stolicą księstwa. Jednocześnie mamy świadomość, że po kilkunastu latach od powstania +Opisu+ Księstwo Pomorskie utraciło niezależność państwową" – zaznaczyła Borysowska.

Jak podkreśliła tłumaczka, dzieło jest świadectwem dumy zaangażowanego w życie miasta autora. Friedeborn podkreślał jego główny walor – rzekę, która była główną arterią komunikacyjną i decydowała o zasobności Szczecina. Chwalił się też instytucjami i "dobrze zorganizowanym społeczeństwem".

"Trzeba pamiętać, że jest to subiektywny obraz człowieka o konkretnej pozycji społecznej. Pewne karty historii były mu nie na rękę. Niemniej jednak, autor może wzbudzać sympatię czytelnika – widoczna jest miłość do miasta i chęć jego rozsławienia" – uważa Borysowska. Jednocześnie – jak dodała tłumaczka – utwór ma duży walor literacki, nie jest suchą kroniką.

Według autorki opracowania, miłośnikom historii miasta dzieło może służyć jako szczególnego rodzaju przewodnik, choć w trasie muszą się liczyć z niespodziankami.

"Można się przejść po Szczecinie z opisem Friedeborna w dłoni – wiele budowli, jak choćby kościoły (choć bez najważniejszego wówczas – Mariackiego), nadal istnieje. Z pewnością jednak +turystę+ zaskoczyłaby mała powierzchnia ówczesnego miasta – Szczecin, w którym mieszkał Friedeborn to zaledwie drobny wycinek dzisiejszego" – powiedziała Agnieszka Borysowska.

"Topograficzny i historyczny opis miasta Szczecina wraz z ryciną" ("Descriptio urbis Stetinensis, topographica, historica, cum icone"), opublikowany w 1624 r. to drugie dzieło Friedeborna. Pierwszy opis miasta stworzył w 1613 r. po niemiecku ("Historische Beschreibung der Stadt Alten Stettin in Pommern"). Do łacińskiego dzieła została dodana rycina – drzeworytowa odbitka widoku miasta od strony wyspy Łasztowni. Jej kopia znajduje się też w wydaniu polskiego tłumaczenia.

Paul Friedeborn (1572–1637) był przedstawicielem bogatej i zasłużonej dla miasta rodziny kupieckiej. Ukończył Pedagogium Książęce w Szczecinie, a następnie uniwersytet w Helmstad, gdzie zdobył wykształcenie prawnicze. Po odbyciu praktyki asesorskiej, w 1596 r. powrócił na stałe do rodzinnego miasta. W 1597 r. objął stanowisko sekretarza miejskiego. Od 1616 r. był rajcą miejskim, a od 1630 r. do śmierci – burmistrzem.(PAP)

autorka: Elżbieta Bielecka

emb/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL