Polska po zamachu majowym 1926-1939

22.04.2016 aktualizacja 21.09.2016

"Wacław Grzybowski. Ambasador w Moskwie (1936–1939)"

autor: Marek Kornat
Marek Kornat "Wacław Grzybowski. Ambasador w Moskwie (1936–1939)" Marek Kornat "Wacław Grzybowski. Ambasador w Moskwie (1936–1939)"

Działaniom Wacława Grzybowskiego, jednego z najważniejszych dyplomatów II RP, poświęcona jest publikacja wydana przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Wydawnictwo Sejmowe.

W uroczystej prezentacji biografii, zorganizowanej w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych wziął udział sekretarz stanu w MSZ Jan Dziedziczak. Wiceszef polskiej dyplomacji podkreślał, że MSZ „stara się poświęcać wiele uwagi sprawie przypominania postaci związanych z dyplomacją II RP”.

W czasie dyskusji wiele uwagi poświecono działaniom ambasadora Grzybowskiego w sierpniu i wrześniu 1939 r. Jest on bowiem najbardziej znany z racji swojej oceny paktu Ribbentrop-Mołotow oraz z odmowy przyjęcia 17 września 1939 r. sowieckiej noty o agresji ZSRR na Polskę. W prezentacji udział wzięli: autor publikacji – prof. Marek Kornat, prof. Mariusz Wołos (Instytut Historii PAN) i dr Sławomir Dębski (dyrektor PISM) oraz jako moderator – Piotr Długołęcki (Historyk MSZ). List do uczestników i organizatorów prezentacji wystosował Marszałek Sejmu RP Marek Kuchciński.

Więcej informacji na temat opublikowanej biografii: https://www.msz.gov.pl/pl/ministerstwo/historia/wydarzenia/nowosc_wydawnicza__waclaw_grzybowski__ambasador_w_moskwie__1936_1939__

Źródło: MSZ

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL