Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach obchodzi jubileusz 10-lecia działalności. Z tej okazji w poniedziałek w siedzibie instytucji odbędzie się uroczysty koncert, który poprowadzi pomysłodawca i twórca centrum.
Krzysztof Penderecki poprowadzi cały koncert zza pulpitu dyrygenckiego. Wśród solistów znajdą się węgierski wirtuoz trąbki Gabor Boldoczki i finalista tegorocznego Konkursu Chopinowskiego Szymon Nehring.
Solistom towarzyszyć będzie młodzieżowa Santander Orchestra – zespół złożony z najlepszych instrumentalistów młodego pokolenia z całego kraju, który pod kierunkiem międzynarodowego grona pedagogów (m.in. Johna Axelroda, muzyków filharmonii w Berlinie, Wiedniu, Chicago Symphony Orchestra) przygotowywał się do scenicznego debiutu już od września, uczestnicząc w warsztatach orkiestrowych w Lusławicach.
Na repertuar wieczoru złożą się: Koncert fortepianowy e-moll Fryderyka Chopina w wykonaniu Szymona Nehringa, najnowsza kompozycja Krzysztofa Pendereckiego – Koncert na trąbkę i orkiestrę (2015) oraz VII Symfonia Antonina Dvoraka.
Koncert jubileuszowy w Lusławicach zainauguruje jednocześnie tournee Santander Orchestra, która w kolejnych dniach wystąpi jeszcze we Wrocławiu (1 grudnia – Narodowe Forum Muzyki), Katowicach (2 grudnia – NOSPR), Warszawie (3 grudnia – Filharmonia Narodowa) i Szczecinie (5 grudnia – Filharmonia im. M. Karłowicza w Szczecinie).
Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego zostało powołane do życia w 2005 roku, jako Narodowa Instytucja Kultury wpisana do rejestru Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego najważniejsze zadania to organizacja kursów mistrzowskich z najwybitniejszymi światowymi artystami i pedagogami oraz promocja młodych muzyków, kompozytorów i muzyki współczesnej.
W maju 2013 roku w Lusławicach k. Tarnowa otwarta została siedziba instytucji. Centrum powstało tuż obok dworu, w którym mieszka Krzysztof Penderecki. Zostało zaprojektowane jako wysokiej klasy, wielofunkcyjny obiekt muzyczny stwarzający możliwości wszechstronnego doskonalenia w dziedzinie muzyki, organizacji koncertów oraz kameralnych spektakli baletowych.
W ramach przedsięwzięcia wybudowano zespół budynków wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną. Sercem obiektu jest nowoczesna sala koncertowa na 650 miejsc spełniająca najwyższe światowe standardy akustyczne. Są też sale prób orkiestry i ćwiczeń baletowych. Zdaniem specjalistów wykonana z naturalnych materiałów sala (dąb, świerk) jest najlepszą tej wielkości salą koncertową w Polsce.
Inwestycja wybudowana od podstaw w ciągu 16 miesięcy kosztowała blisko 65 mln zł z czego 50 mln to środki unijne w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Resztę, po 5 mln zł, dołożyło województwo małopolskie, budżet państwa oraz Stowarzyszenie Akademia im. Krzysztofa Pendereckiego - Międzynarodowe Centrum Muzyki, Baletu i Sportu
Jak podkreślają przedstawiciele instytucji, tylko w pierwszym roku działalności Centrum we własnej siedzibie, w koncertach i wydarzeniach popularyzujących muzykę współczesną wzięło udział ponad 30 tys. słuchaczy a w specjalistycznych kursach mistrzowskich uczestniczyło 350 młodych adeptów sztuk muzycznych.(PAP)
rgr/ agz/