Kultura i sztuka po 1989 roku

07.12.2018

11. festiwal Boska Komedia - od soboty

Źródło: Festiwal Boska Komedia Źródło: Festiwal Boska Komedia

13 spektakli, w tym m.in. „Wujaszek Wania” Iwana Wyrypajewa i „Zapiski z wygnania” Magdy Umer, znalazły się w programie 11. festiwalu Boska Komedia, który rozpocznie się 8 grudnia w Krakowie. Tegorocznej edycji przyświeca motto „Dziwny jest ten świat”.

11. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Boska Komedia w Krakowie otworzy w sobotę premierowy spektakl krakowskiego Teatru Ludowego pt. "Mistrz i Małgorzata" Michaiła Bułhakowa w reżyserii Pawła Passiniego.

W konkursie głównym tegorocznej edycji znalazło się 13 przedstawień z ubiegłego sezonu, m.in. "Wujaszek Wania" w reżyserii Iwana Wyrypajewa Teatru Polskiego w Warszawie i "Zapiski z wygnania" w reżyserii Magdy Umer stołecznego Teatru Polonia. Widzowie obejrzą także dwa spektakle Michała Borczucha - "Czarne papugi" (Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie) oraz "Żaby" (Teatr Studio w Warszawie). Do konkursu głównego zakwalifikowały się także: "Murzyni we Florencji" Iwony Kempy (Teatr Nowy Proxima w Krakowie), "Pod presją" Mai Kleczewskiej (Teatr im. St. Wyspiańskiego w Katowicach) oraz "Wyjeżdżamy" Krzysztofa Warlikowskiego (Teatr Nowy w Warszawie).

Jak mówił podczas konferencji prasowej festiwalu jego dyrektor artystyczny Bartosz Szydłowski, w programie tegorocznej edycji znalazło się wiele spektakli z klasyczną narracją. "Mamy mniej spektakli epicko malujących obraz Polski współczesnej, a więcej portretów. Więcej jest ról zaprezentowanych na scenach bardziej esencjonalnie, więc pojawia się trochę inna perspektywa, bardziej intymna, a - moim zdaniem - dzięki temu bardziej intensywna" - podkreślił.

11. festiwalowi Boska Komedia towarzyszyć będzie sekcja "Paradiso - nowe energie", w której prezentowane zostaną spektakle młodych twórców. Odbędą się również wydarzenia towarzyszące, m.in. spotkanie z cyklu "Sztuka myślenia", w którym udział wezmą reżyser Krystian Lupa oraz polityk Janusz Palikot.

Podczas festiwalu zaprezentują się również krakowskie sceny, m.in. Teatr Barakah i Teatr Bagatela.

Organizatorami festiwalu, który potrwa do 16 grudnia są Teatr Łaźna Nowa w Krakowie oraz Krakowskie Biuro Festiwalowe.(PAP)

autor: Nadia Senkowska

nak/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL