11 zespołów i wykonawców z kilku kontynentów wystąpi na rozpoczynającym się w środę w Gdyni Globaltica World Cultures Festival. Większość zagra w Polsce po raz pierwszy. To 11. edycja tej imprezy, skierowanej do miłośników world music (muzyki świata) i etno.
Artyści pochodzić będą z Europy, Afryki, Azji oraz Ameryk Północnej, Południowej i Środkowej. Organizatorzy festiwalu reklamują go hasłem "Najtańsze biuro podróży, czyli cały świat w jednym miejscu".
"Ideą festiwalu jest przede wszystkim prezentacja wielokulturowości świata i jego różnorodności muzycznej. Zależy nam również na przekazie edukacyjnym: chcemy, aby trójmiejska publiczność coraz bardziej otwierała się na różne kultury i tradycje" - powiedział PAP Piotr Pucyło, dyrektor artystyczny Globaltica.
Podkreślił, że podczas festiwalu nikomu nie nadaje się statusu gwiazdy. "Od wielu staramy się unikać ogłaszania tzw. headlinerów, nie promujemy koncertów konkretnych wykonawców. Chcemy, aby widownia przychodziła na hasło Globaltica, a nie na konkretne nazwiska, które zresztą nie są szeroko znane. Liczymy na to, że publiczność po prostu nam zaufa i przychodząc na festiwal dostanie za każdym razem dawkę bardzo dobrej, niespotykanej nigdzie indziej muzyki" - dodał Pucyło.
Jak mówił, wspólnym elementem wszystkich wykonawców jest czerpanie inspiracji z tradycyjnej muzyki i kultury swojego kraju. "To natomiast, jak te rodzime wpływy przetwarzają jest już zupełnie dowolne. Mamy bowiem np. połączenia tradycji z nowoczesnymi brzmieniami, takimi jak rock, ostre granie i elementy elektroniczne; z drugiej strony można usłyszeć graniem jazzowe i akustyczne. Różnorodność tych kompilacji jest ogromna" - nadmienił.
Podczas Globaltica wystąpi Malikanw, dziewięcioosobowa grupa składająca się z reprezentantów najważniejszych grup etnicznych w Mali. Zespół powstał w 2012 roku przy okazji Festival au Desert w Timbuktu po tym, jak władzę w tym mieście przejęli dżihadyści i nałożyli na nie islamistyczny reżim.
Kubańskie rytmy zaprezentuje Soneros De Verdad, którzy sami nazywają się drugą generacją legendarnej Buena Vista Social Club. Nieżyjący już Pio Leiva, jeden z fundamentów Buena Visty, był współzałożycielem tej siedmioosobowej obecnie grupy, na której czele stoi jeden z najlepszych kubańskich wokalistów młodego pokolenia Luis Frank Arias.
Kolejny wykonawca to Libańczyk Rabih Abou-Khalil. Jest wirtuozem oud, arabskiej lutnii krótko-szyjkowej, współpracował z największymi nazwiskami światowego jazzu, cenionymi artystami świata arabskiego, klasycznymi kwartetami smyczkowymi, muzykami armeńskimi, pieśniarzami Fado i z wieloma innymi.
Aziz Sahmaoui&University of Gnava (Maroko/Senegal) zaprezentują fuzję rocka z jazzem, muzyką marokańską i tradycją Gnawa. Pochodzący z Marakeszu, a obecnie mieszkający we Francji, Aziz Sahmaoui to jeden z bardziej utalentowanych artystów marokańskich, współzałożyciel kultowej grupy Orchestre National de Barbes.
69-letnia Stella Chiweshe jest jedną z nielicznych artystek w Zimbabwe i w Południowej Afryce, która przez ponad 35 lat zajmuje się tradycyjną muzyką graną na mbirze, afrykańskim instrumencie z grupy idiofonów szarpanych o bardzo ciepłym i delikatnym brzmieniu.
Osman Martins&Samba Da Candeia (Brazylia) zaprezentuje mieszankę samba-choro. Samba, zakorzeniona w Afryce, poprzez handel zachodnio-afrykańskimi niewolnikami i tradycją religii rodem z Angoli i Konga, postrzegana jest na świecie jako symbol brazylijskiego karnawału. Choro, potocznie nazywane chorinho ("mały płacz", "mały lament"), to instrumentalna muzyka powstała w XIX wieku w Rio de Janeiro.
Serbscy artyści z Shira U'Tfila koncentrują się na muzyce Żydów sefardyjskich z Bałkanów, czerpiąc swoje inspiracje także z różnorodności kultur Hiszpanii, Turcji i krajów arabskich.
Grupa Ajinai powstała w Pekinie w 2009 roku. Tworzą ją muzycy pochodzący z różnych stron Chin, koncentrujący się na wprowadzeniu tradycyjnej muzyki z mongolskich stepów w XXI wiek.
Klasyczną muzykę hinduską przedstawi na festiwalu pochodzący z Indii Ustad Dharambir Singh, wirtuoz sitaru, najbardziej popularnego instrumentu w tradycji Hindustani, rodzaju lutni o dość długiej szyjce.
Django Lassi (USA/Niemcy/Wybrzeże Kości Słoniowej/Dania) to powstała w 2005 r. w Berlinie formacja, której misją jest szerzenie cygańskiego jazzu. Muzykę tę miesza m.in. z bałkańskimi tańcami i transowymi electro-swingowymi melodiami.
Polskę na festiwalu reprezentować będzie Janusz Prusinowski Kompania.
Festiwal Globaltica potrwa do niedzieli 26 lipca. Z wyjątkiem jednego koncertu w Klub Atlantic muzycy występować będą na plenerowej scenie w Parku Kolibki w dzielnicy Orłowo.
Imprezami towarzyszącymi podczas Globaltica będą pokazy filmów dokumentalnych, spotkania się z autorami książek o tematyce społecznej i podróżniczej oraz warsztaty muzyczne. (PAP)
rop/ rda/