11 tys. osób zwiedziło wystawę poświęconą Janowi Hrynkowskiemu w Muzeum Narodowym w Krakowie (MNK). Finisaż czynnej od listopada ekspozycji odbędzie się w weekend.
Jak powiedziała w czwartek PAP Dagmara Marcinek z MNK, 11 tys. osób zobaczyło wystawę "Jan Hrynkowski. Opowieść artysty". W weekend 7 i 8 marca odbędzie się finisaż ekspozycji - z tej okazji Muzeum Narodowe w Krakowie zaplanowało specjalne oprowadzenia po wystawie, a także koncert jazzowy zespołu Mark Shepherd Trio. 8 marca zaś kobiety zapłacą symboliczny 1 zł za wstęp na ekspozycję.
Na czynnej od listopada wystawie w MNK zwiedzający mogą zobaczyć 700 obiektów – obrazów, grafik, rysunków, dokumentów i zdjęć poświęconych twórczości Jana Hrynkowskiego.
"Ta wystawa to swego rodzaju kapsuła czasu. To nie tylko monografia wybitnego artysty, ale także opowieść o współtwórcy polskiej awangardy XX wieku, a zarazem ważnych aspektach krakowskiego życia artystycznego pierwszej połowy ubiegłego wieku" – mówił przed otwarciem ekspozycji ówczesny dyrektor MNK Andrzej Betlej. Przyznał, że prezentacja była przygotowywana "wiele lat".
Hrynkowski pracował także jako scenograf w Starym Teatrze i Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie, w Teatrze Śląskim im. S. Wyspiańskiego w Katowicach, Teatrze Zagłębia w Sosnowcu. Na wystawie nie zabrakło wybranych realizacji scenograficznych zaprezentowanych za pomocą fotografii projektów artysty.
Jan Hrynkowski urodził się w 1891 r. niedaleko Lwowa. Swoje życie artystyczne związał z Krakowem, gdzie w wieku 18 lat rozpoczął studia w Akademii Sztuk Pięknych. Był współzałożycielem Ekspresjonistów Polskich (późniejszych Formistów), których pierwsza wystawa w 1917 r. uważana jest za symboliczny początek ruchu awangardowego w Polsce. W 1925 r. ze swoimi kolegami Hrynkowski założył ugrupowanie Jednoróg. Artysta zmarł w 1970 r. w Krakowie.(PAP)
autor: Beata Kołodziej
bko/ dki/