Do trzeciej edycji Górnośląskiej Nagrody Literackiej "Juliusz" zgłoszono 126 książek. Najlepszą publikację 2017 roku poznamy w październiku, podczas Rybnickich Dni Literatury.
Nagroda jest przyznawana corocznie za najlepszą książkę napisaną i wydaną po polsku w poprzednim roku. Swoją nazwę wzięła od związanego z Rybnikiem Juliusza Rogera, XIX-wiecznego etnologa, etnografa, językoznawcy, a także przyrodnika i lekarza.
Jak informuje rybnicki samorząd, wśród książek ubiegających się obecnie o nagrodę są te pisane prozą, jak i wierszem, pozycje z obszaru historii, kultury, nauki, biograficzne, podróżnicze i dla dzieci. Wśród autorów są, m.in. Marta Fox, Joanna Bator, czy Dorota Masłowska. Zgłoszeń dokonywały głównie wydawnictwa, ale propozycje nadsyłali również sami autorzy, biblioteki czy stowarzyszenia.
Ze zgłoszonymi książkami zapoznaje się teraz kapituła konkursu, którą tworzą przedstawiciele ośrodków literackich i uniwersyteckich z różnych stron kraju. Ze 126 nadesłanych propozycji wybierze najpierw 20 pozycji, a potem pięć nominuje do nagrody. Laureatem corocznej nagrody może być tylko jedna książka, za którą przyznana zostanie statuetka Górnośląskiej Nagrody Literackiej "Juliusz" oraz nagroda pieniężna w wysokości 40 tys. zł.
Dotychczasowe dwie edycje przedsięwzięcia pozwoliły na wyłonienie dwóch zwycięskich książek: „Kobro. Skok w przestrzeń” autorstwa Małgorzaty Czyńskiej (2016 r.) i „Między Placem Bohaterów a Rechnitz. Austriackie rozliczenia” Moniki Muskały (2017 r.).
Chcąc zaprezentować jak najszerszemu gronu książki zgłoszone do nagrody, miasto będzie organizowało wydarzenia pozwalające na zapoznanie się z wybranymi tytułami.
Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Rybniku otrzymała po dwa egzemplarze wszystkich tytułów zgłoszonych do nagrody. (PAP)
autorka: Anna Gumułka
lun/ amac/