Średniowiecze

13.02.2018

13 mln zł z UE na modernizację Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy

Dyrektor Muzeum Pierwszych Piastów prof. Andrzej M. Wyrwa (L) oraz członek zarządu województwa wielkopolskiego Maciej Sytek (P) podczas podpisania umowy na dofinansowanie projektu rozbudowy Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. Fot. PAP/M. Zakrzewski Dyrektor Muzeum Pierwszych Piastów prof. Andrzej M. Wyrwa (L) oraz członek zarządu województwa wielkopolskiego Maciej Sytek (P) podczas podpisania umowy na dofinansowanie projektu rozbudowy Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. Fot. PAP/M. Zakrzewski

Nowa sala wystaw o pow. ponad 1 tys. metrów kw. i specjalistyczne pracownie konserwatorskie mają się znaleźć w nowej zmodernizowanej siedzibie Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. Zarząd Województwa Wielkopolskiego przekazał na ten cel 13 mln zł ze środków UE.

W Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy znajdują się m.in. zabytki z czasów powstawania państwa Polskiego. To właśnie w tym miejscu, na Ostrowie Lednickim, w X wieku powstał wczesnośredniowieczny gród związany z pierwszymi władcami z polskiej dynastii piastowskiej: Mieszkiem I i Bolesławem Chrobrym. Pozostałości palatium (pałacu) Mieszka I to jeden z najważniejszych zabytków początków państwa polskiego w X i XI wieku. Gród z reliktami pałacu i kościoła obejmuje teren liczący ok. 2,5 ha.

Z Ostrowa Lednickiego pochodzi też jedna z największych kolekcji zabytków z początków chrześcijaństwa, z najstarszym w Polsce relikwiarzem z fragmentem drzewa z krzyża Chrystusa. Niewykluczone, że relikwiarz jest pamiątką z czasu chrztu Mieszka I.

Dyrektor Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy prof. Andrzej M. Wyrwa podkreślił we wtorek na konferencji prasowej, że mimo iż placówka posiada w swych zbiorach jedne z najcenniejszych zabytków w polskiej i europejskiej historii, to - mimo wielu starań - nadal nie są one odpowiednio eksponowane i udostępniane zwiedzającym.

Jak tłumaczył, muzeum - poza terenem otwartym - czyli m.in. wyspą Ostrów Lednicki, użytkuje zaadaptowane w 2000 r. na potrzeby muzeum zabudowania dawnego folwarku. Obecnie, dzięki 13 mln zł dofinansowania ze środków Unii Europejskiej, możliwa będzie modernizacja tego kompleksu budynków i utworzenie pełnowymiarowego, nowoczesnego muzeum. Łączny koszt realizacji tego projektu wyniesie niemal 20 mln zł.

„Z tego miejsca wyrastają korzenie naszej kultury i państwowości. Chcemy więc tej przestrzeni – oddalonej nieco od głównych szlaków komunikacyjnych – nadać takiego charakteru, że nie będzie wolno przejechać obok niej obojętnie” – podkreślił Wyrwa.

W nowej siedzibie powstaną m.in. pracownie naukowe, magazyny antropologiczne i archeologiczne, biblioteka, sale edukacyjne i sala wystawowa o powierzchni ponad 1 tys. metrów kw.

„Wystawa została zaprojektowana w taki sposób, że stojąc przed wejściem jesteśmy +dziś+, natomiast idąc korytarzem cofamy się w czasie i przechodzimy przez stopnie z najważniejszymi momentami naszej historii, aż dochodzimy do X wieku” – tłumaczył Wyrwa.

Jednym z eksponatów wystawy stałej będzie m.in. pełna rekonstrukcja mostu, odnalezionego przez archeologów w jeziorze Lednickim. W zaaranżowanej leśnej scenerii prezentowane będą również zabytki z czasów przedchrześcijańskich, czyli bożki i obiekty prezentujące wierzenia dawnych Słowian. Siedziba muzeum zostanie także dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych, niedowidzących i niewidomych.

Umowę na dofinansowanie projektu Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy podpisał we wtorek w imieniu Instytucji Zarządzającej Wielkopolskim Regionalnym Programem Operacyjnym na lata 2014-2020 (WRPO 2014+) członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego Maciej Sytek.

Zgodnie z harmonogramem, pierwsze prace mają się rozpocząć w drugiej połowie tego roku. Obiekt powinien zostać oddany do użytku pod koniec 2019 roku, natomiast otwarcie nowej siedziby Muzeum ma nastąpić na początku 2020 roku. (PAP)

autor: Anna Jowsa

ajw/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL