13 spektakli, w tym 5 zagranicznych, znalazło się w ogłoszonym w czwartek programie 28. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Kontakt w Toruniu - podano w czwartek. Impreza rozpocznie się 31 maja.
Wśród atrakcji 28. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Kontakt organizatorzy zapowiadają spektakle wyreżyserowane przez takich twórców jak Robert Wilson, Alvis Hermanis, Oliver Frljić, Aurelien Bory czy Luk Perceval.
Tegoroczną odsłonę festiwalu rozpocznie "Przemiana" - spektakl wileńskiego Lietuvos Nacionalinis Dramos Teatras na podstawie utworu Franza Kafki wyreżyserował Oliver Frljić, polskim widzom znany m.in. z głośnej "Klątwy" w stołecznym Teatrze Powszechnym. W Toruniu pokaże klasyczną już opowieść o człowieku zamienionym w owada.
Do najciekawszych propozycji zalicza się "Dorian" - spektakl Nacionalinis Kauno Dramos Teatras z Kowna w reżyserii Roberta Wilsona, czołowej postaci amerykańskiej awangardy teatralnej. "Dorian" powstał w oparciu o biografię i twórczość poety i dramatopisarza Oscara Wilde'a. "Wilson mistrzowsko rozwija fascynujący strumień obrazów i zabiera nas w niesamowitą podróż, badając złożone relacje między artystami, a ich dziełami" - czytamy w zapowiedzi.
Natomiast dla Aureliena Bory'ego inspiracją przy pracy nad "Invisibili" - koprodukcji Compagnie 111 z Tuluzy i Teatro Biondo z Palermo - był XV-wieczny fresk "Triumf Śmierci". Na potrzeby spektaklu przygotowano replikę dzieła na płótnie, cztery tancerki odgrywają role postaci z obrazu.
Do Torunia przyjedzie także łotewski aktor i reżyser Alvis Hermanis, wielokrotny laureat Festiwalu Kontakt. Twórca pokaże spektakl Jaunais Rigas Teatris z Rygi pt. "Kraina głuchych" - romantyczny thriller o przyjaźni głuchej tancerki Jaju i pracującej dla rosyjskiej mafii Rity. Wśród zagranicznych artystów, którzy wezmą udział w tegorocznym Kontakcie znaleźli się także Jan Mikulasek, który zaprezentuje "Wrogów publicznych", zrealizowanych przez praski Divadlo Na Zabradli na podstawie korespondencji pisarza Michela Houellebecqa z filozofem Bernardem-Henri Levym a także Luk Perceval: widzowie zobaczą "Pewnego długiego dnia", autorską interpretację dramatu Eugene'a O'Neilla w wykonaniu zespołu krakowskiego Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej.
W programie Kontaktu znalazły się także m.in. "Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję" - koprodukcję Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach i Teatru Łaźnia Nowa w Krakowie w reżyserii Mateusza Pakuły. "To osobista opowieść o procesie umierania jego ojca, ale też historia bezradności i wściekłości na instytucje państwa, służbę zdrowia oraz Kościół, które zadają chorym dodatkowe cierpienia" - czytamy w opisie spektaklu na stronie internetowej organizatora. W programie festiwalu znalazł się też "Niepokój przychodzi o zmierzchu", spektakl Wrocławskiego Teatru Pantomimy im. Henryka Tomaszewskiego w reżyserii Małgorzaty Wdowik - "wizualna opowieść o doświadczeniu straty oraz o jej odkładaniu się w ciele i wyobraźni".
Spektakl o zmierzchu dyktatury w Rumunii zobaczyć będzie można w Bydgoszczy, gdzie wystawione zostaną "Ostatnie dni Eleny i Nicolae Ceausescu" Teatru Polskiego im. Hieronima Konieczki w reżyserii Wojciecha Farugi. Na Scenie na Zapleczu toruńskiego Teatru Horzycy pokazane zostaną "Dropie" (reż. Marcin Liber), "Dzikie palmy" (reż. Aleksandra Bielewicz) oraz "Jeden i jedna" (pod opieką artystyczną Łukasza Czuja).
Organizatorzy przygotowali także program muzyczny imprezy: koncerty zespołów Nagrobki i Hańba!, silent disco w festiwalowym klubie, targi wykorzystywanych w teatrze technologii multimedialnych w CKK Jordanki.
Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt odbywać się będzie od 31 maja do 7 czerwca. Szczegółowy program imprezy dostępny jest na stronie internetowej pod adresem www.teatr.torun.pl (PAP)
pj/ aszw/