XIX wiek

22.02.2017

16 wykonawców w V Konkursie Wokalnym im. Reszków

16 wykonawców z Polski, Węgier i Chin zostało zakwalifikowanych do udziału w V Konkursie Wokalnym im. Jana, Edwarda i Józefiny Reszków, który odbędzie się od 28 lutego do 3 marca w Filharmonii Częstochowskiej im. Bronisława Hubermana.

Rodzeństwo Reszków - Edward (bas), Jan (tenor) i Józefina (sopran) - odnosiło w drugiej połowie XIX w. liczne artystyczne sukcesy w najsłynniejszych operach świata - mediolańskiej La Scali, Królewskiej Operze Covent Garden w Londynie, nowojorskiej Metropolitan Opera, a także w Turynie i Lizbonie.

Śpiewacy troszczyli się też o rozwój młodych adeptów sztuki wokalnej. Ich szkoły śpiewu cieszyły się ogromną popularnością. Napotykając wyjątkowy talent, często sami opłacali naukę tym, którym sytuacja finansowa na nią nie pozwalała.

Celem organizowanego co 2 lata konkursu jest upamiętnienie tych związanych z Częstochową postaci.

Jak podkreślają organizatorzy konkursu, jego dotychczasowe cztery edycje, zorganizowane w 2009, 2011, 2013 i 2015 r. cieszyły się ogromnym zainteresowaniem wśród studentów wydziałów wokalnych uczelni muzycznych. Dały im szansę pokazania się i możliwość sprawdzenia umiejętności.

W tym roku uczestników oceniać będzie jury pod przewodnictwem Izabelli Kłosińskiej. Zasiądą w nim również: Katarzyna Suska-Zagórska, Kałudi Kałudow, Benno Schollum i Adam Klocek.

Reszkowie byli rodzeństwem, ale występowali osobno. Kończąc karierę artystyczną, zamieszkali w okolicach Częstochowy, gdzie prowadzili działalność filantropijną i kulturalną. (PAP)

lun/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL