17 koncertów znalazło się w programie 45. Międzynarodowego Festiwalu „Muzyka w Starym Krakowie”, który rozpocznie się 15 sierpnia. Mimo pandemii koronawirusa muzykę – skomponowaną w czasach od średniowiecza po współczesność – będzie można usłyszeć na żywo w krakowskich świątyniach i w Sukiennicach.
Festiwal, jak podkreśla jego twórca i dyrektor Stanisław Gałoński ma charakter wykonawczy. Do udziału w nim zapraszani są najwybitniejsi artyści, którzy sami proponują program.
W tym roku wśród wykonawców będą m.in.: klawesynistka Elżbieta Stefańska, skrzypkowie: Kaja Danczowska, Daniel Stabrawa, Aleksandra Kuls, Krzysztof Jakowicz, Jakub Jakowicz, pianiści: Marcin Koziak, Krzysztof Książek, organista Andrzej Białko, flecista Łukasz Długosz, gitarzysta Dymytro Hołoweńko, czy grający na pianoforte Marek Toporowski.
Wystąpią także zespoły: Triplum, Krakowski Kwintet Dęty, Collegium Zieleński, Królewscy Rorantyści i Orkiestra Akademii Beethovenowskiej.
"Dzięki temu, że postawiliśmy na formułę festiwalu wykonawczego, możemy zmieścić w jego programie bardzo różnorodną muzykę. W czasie tych 45 lat wykonywaliśmy nie tylko muzykę klasyczną, muzykę dawną, ale też jazz i muzykę Orientu" - mówił na czwartkowej konferencji prasowej dyrektor Festiwalu Stanisław Gałoński, choć, jak zaznaczył, trzon programu festiwalowego stanowiła zawsze muzyka klasyczna. Dodał, że odczuwa ogromną satysfakcję, że Festiwal "Muzyka w Starym Krakowie" wrósł w kulturalny pejzaż miasta i gościło na nim tak wielu znakomitych wykonawców.
Tegoroczny koncert inauguracyjny 15 sierpnia będzie poświęcony pamięci zmarłego w marcu tego roku Krzysztofa Pendereckiego. Muzycy wystąpią w kościele świętych Piotra i Pawła – kompozytor ma być pochowany w znajdującym się tam Panteonie Narodowym. Wystąpią Orkiestra Beethovenowska i wiolonczelista Bartosz Koziak.
"Zabrzmią cztery utwory Krzysztofa Pendereckiego. Jego ulubione Adagio z 3. Symfonii – to ostatni utwór, którego wykonaniem dyrygował za życia podczas koncertu w Erewaniu. Wykonamy też koncert altówkowy w wersji na wiolonczelę z Bartoszem Koziakiem, który miał okazję wykonywać ten utwór z kompozytorem oraz Sinfoniettę per archi – utwór bardzo efektowny" - mówił dyrygent Maciej Tworek, który przez ostatnie kilkanaście lat współpracował z Krzysztofem Pendereckim i który poprowadzi podczas tego koncertu muzyków.
Jednym z wydarzeń tegorocznej edycji festiwalu będzie prezentacja "Missy Paschalis" Marcina Leopolity, kompozytora zwanego też Marcinem Lwowczykiem i uważanego za najwybitniejszego polskiego twórcę polifonicznej kościelnej muzyki renesansowej. W kościele oo. Bernardynów 19 sierpnia wystąpią: Collegium Zieleński i organista Michał Białko, a koncert poprowadzi Maciej Tworek. Dopełnieniem koncertu będą jeszcze dwa utwory: "Już się zmierzcha" Wacława z Szamotuł oraz anonimowa ukraińska kompozycja z XVIII wieku.
Marcin Leopolita był związany z dwoma miastami: ze Lwowem, gdzie się urodził i spędził większą część życia oraz z Krakowem, gdzie działał w Kapeli Rorantystów i był nadwornym kompozytorem Zygmunta II Augusta. Krakowski koncert zostanie zarejestrowany, a materiał filmowy przekazany bliźniaczemu festiwalowi "Muzyka w Starym Lwowie".
Jak podkreślają organizatorzy krakowskiego festiwalu, warto zwrócić uwagę na występy rodzinne: 21 sierpnia w kościele Ewangelickim wystąpią skrzypkowie ojciec i syn: Krzysztof Jakowicz i Jakub Jakowicz, a 30 sierpnia w Synagodze Tempel skrzypaczka Kaja Danczowska zagra wraz z córką pianistką - Justyną Danczowską.
Z powodu pandemii koronawirusa na koncerty będzie mogło wejść znacznie mniej osób niż w latach poprzednich np. do kościoła św. Piotra i Pawła ok. 80 osób, a do kościoła Ewangelickiego zaledwie dwadzieścia kilka. "W związku z pandemią przed wejściem na każdy koncerty będziemy zbierać oświadczenia od uczestników" – zapowiedział Maciej Michalik z Fundacji Capella Cracoviensis.
Bilety można kupić przez internet oraz w punktach InfoKraków. Nie będą one sprzedawane tuż przed koncertami.
Organizatorem Festiwalu jest Fundacja Capella Cracoviensis, a wydarzenie wsparły finansowo ministerstwo kultury i dziedzictwa narodowego oraz miasto Kraków.(PAP)
autor: Małgorzata Wosion-Czoba
wos/aszw/