Kultura i sztuka po 1989 roku

13.09.2018

19. Ogólnopolski Festiwal Sztuki Reżyserskiej Interpretacje w listopadzie w Katowicach

Ingmar Villqist. 2017 r. Fot. PAP/J. Bednarczyk Ingmar Villqist. 2017 r. Fot. PAP/J. Bednarczyk

Pięć spektakli przygotowanych przez reżyserów debiutujących nie dawnej niż 10 lat temu zmierzy się w konkursie o Laur Konrada podczas Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Reżyserskiej „Interpretacje”, którego 19. edycja odbędzie się od 12 do 18 listopada w Katowicach.

Jak podkreślano na czwartkowej konferencji prasowej, festiwal powraca do Katowic po rocznej przerwie, w odświeżonej formule i w cyklu biennale. Nowym dyrektorem artystycznym festiwalu jest Ingmar Villqist - dramatopisarz, reżyser i kurator wystaw. Do najważniejszych zaproponowanych przez niego zmian należy powrót do formuły „Interpretacji” jako konkursu dla młodych reżyserów i promocji nowych, wschodzących postaci polskiej reżyserii teatralnej.

„Wybór konkursowych przedstawień z dwóch ostatnich sezonów był niezwykle trudny i toczyły się wokół niego ostre spory, bo powstało bardzo dużo przedstawień, a młode pokolenie naprawdę zaskakuje nas wszystkich wagą proponowanych problemów i niezwykle interesującym sposobem patrzenia na świat. Ci twórcy wypracowali swój własny, nowy język spektaklu teatralnego, znaleźli i współtworzyli swojego odbiorcę, zajmują się problematyką, która ich dotyczy, jest dla nich niezwykle ważna. W ten sposób stworzyła się w polskiej kulturze bardzo ciekawa przestrzeń dyskusji, często kłótni – jaki jest nasz współczesny świat, jaka jest Polska” – powiedział Ingmar Villqist podczas czwartkowej konferencji prasowej w Katowicach.

W tym roku w konkursie głównym o Laur Konrada ubiegać się będzie pięć spektakli młodych reżyserów. Będą to: "Puppenhaus.Kuracja" w reż. Jędrzeja Piaskowskiego z TR Warszawa, "Zakonnice odchodzą po cichu" w reż. Darii Kopiec z Teatru im. J. Kochanowskiego w Opolu, "2118. Karasińska" w reż. Anny Karasińskiej z Nowego Teatru w Warszawie, "Chłopi" w reż. Krzysztofa Garbaczewskiego z Teatru Powszechnego im. Huebnera w Warszawie oraz "Reykjavik‘74" w reż. Katarzyny Kalwat z Teatru Dramatycznego im. W. Horzycy w Toruniu.

W jury zasiądą: scenografka oraz kostiumolożka, laureatka Oscara Ewa Braun, krytyczka i historyczka sztuki Anda Rottenberg, reżyser Piotr Cieplak, aktor Krzysztof Majchrzak i kompozytor Olgierd Walicki. Jak do tej pory jurorzy będą wręczać reżyserom mieszki z 10 tys. zł. Reżyser, który otrzyma ich większość - przynajmniej 3, zdobędzie Laur Konrada. Jeden z reżyserów otrzyma również nagrodę publiczności w wysokości 10 tys. zł, którą ufundował samorząd województwa śląskiego.

Festiwal będą tradycyjnie otwierać i kończyć spektakle mistrzowskie. Na otwarcie widzowie zobaczą „Wyjeżdżamy” w reż. Krzysztofa Warlikowskiego z Nowego Teatru z Warszawy, a na zakończenie - „G.E.N.” w reż. Grzegorza Jarzyny z TR Warszawa.

Konkurs o Laur Konrada to niejedyny konkurs podczas tegorocznych "Interpretacji". Specjalne, trzyosobowe jury oceniało będzie także spektakle telewizyjne zrealizowane w cyklu Teatroteka oraz słuchowiska Teatru Polskiego Radia. W konkursach Najlepsza Reżyseria Teatru Telewizji oraz Najlepsza Reżyseria Słuchowiska Radiowego pula nagród wynosi 20 tys. zł, co oznacza, że każdy z nagrodzonych reżyserów otrzyma po 10 tys. zł.

Konkursowe spektakle telewizyjne to: "Porwać się na życie" Roberta Urbańskiego w reż. Michała Szcześniaka, "Cicha noc" Amanity Muskarii w reż. Pawła Paszty, "Spalenie Joanny" Magdaleny Miecznickiej w reż. Agaty Baumgart, "Gardenia 47" Elżbiety Chowaniec w reż. Wojciecha Urbańskiego oraz "Słabi" Magdaleny Drab w reż. Arkadiusza Biedrzyckiego. Wszyscy ci reżyserzy są związani z projektem o nazwie Teatroteka, który realizowany jest od kilku lat przez Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Kuratorem tego cyklu jest Wojciech Majcherek.

Spośród konkursowych słuchowisk Teatru Polskiego Radia w programie znalazły się: "Warszawianka" Stanisława Wyspiańskiego w reż. Wawrzyńca Kostrzewskiego, "Małżeństwo z kalendarza" Franciszka Bohomolca w reż. Jarosława Tumidajskiego, "Uprawa roślin południowych metodą Miczurina" Weroniki Murek w reż. Julii Mark, "Gate 0" autorstwa i w reż. Michała Zdunika oraz "Pewnego dnia wszystko to zmieści się w mniejszej torebce" Tamary Antonijević w reż. Małgorzaty Wdowik. Cykl ten nadzoruje Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia.

W ramach wydarzeń dodatkowych podczas festiwalu wyświetlane będą filmy, dokumentalne i fabularne. zrealizowane przez studentów Wydziału Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Pokazane zostaną następujące dokumenty: „Biało-czerwoni z Chrząstawy” w reż. Krystiana Kamińskiego, „Proch” w reż. Jakuba Radeja, „Casting” w reż. Klaudii Kęskiej, „Sonda o kobietach” w reż. Mateusza Głowackiego, „Pasdar” w reż. Grzegorza Piekarskiego i „Tama” w reż. Natalii Koniarz. Nadzór nad tym cyklem sprawuje Andrzej Fidyk.

Jeśli chodzi o filmy fabularne, widzowie zobaczą: „Szczur” w reż. Anny Urbańczyk, „Nic nowego pod słońcem” w reż. Damiana Kocura, „Sweet Home Czyżewo” w reż. Jakuba Radeja, „Szczękościsk” w reż. Kordiana Kądzieli, „Magma” w reż. Pawła Maślony, „Chwila” w reż. Piotra Domalewskiego oraz „Chłopcy z motylkami” w reż. Marcina Filipowicza. Kuratorem tej części jest Michał Rosa.

W programie XIX edycji festiwalu nie zabraknie również słuchowisk prezentowanych w ramach cyklu „Polonia Restituta” z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. "Od początku lat 90., a nawet i wcześniej, Teatr Polskiego Radia przygotowywał słuchowiska związane z niezwykle ważną datą naszej najnowszej historii - 11 listopada 1918 roku. Narodowe Święto Niepodległości jest dziś świętem państwowym o wyjątkowym znaczeniu. Prezentujemy zestaw pięciu słuchowisk, których scenariusze w większości oparte są na materiałach dokumentalnych. Słuchowiska przedstawiają najważniejsze postaci i wydarzenia jesieni 1918 roku i lat walki o kształt II Rzeczpospolitej" - powiedział kurator cyklu Janusz Kukuła.

Zaprezentowane zostaną następujące słuchowiska: "Komendant niezłomny" Andrzeja Sowy i Krzysztofa Szweda w reż. Waldemara Modestowicza, "Listopad" Andrzeja Sowy w reż. Janusza Kukuły, "W drodze do Wersalu" Wojciecha Brodnickiego w reż. Sławomira Pietrzykowskiego, "Argument ostateczny (odc. 1-4)" Krystyny Broll-Jareckiej w reż. Zdzisława Dąbrowskiego oraz "Gałązka rozmarynu" Zygmunta Tempki-Nowakowskiego w reż. Andrzeja Zakrzewskiego.

Widzowie zaproszeni zostaną również przez Wojciecha Majcherka do obejrzenia rejestracji spektakli teatralnych zrealizowanych przez znakomitych reżyserów, laureatów Lauru Konrada: „Kruma” Hanocha Levina w reż. Krzysztofa Warlikowskiego i „Bzika tropikalnego” na podstawie dramatów Stanisława Ignacego Witkiewicza w reż. Grzegorza Jarzyny. Oba te spektakle zrewolucjonizowały polski teatr współczesny, a reżyserzy ci należą do najwybitniejszych polskich twórców teatralnych.

Ponadto będzie okazja zobaczyć filmy dokumentalne poświęcone patronowi festiwalu - Konradowi Swinarskiemu, a także wziąć udział w spotkaniach: z kuratorami poszczególnych cykli oraz jurorami tegorocznej edycji „Interpretacji”. Tradycyjnie, po pokazach spektakli konkursowych, obywać się będą spotkania reżyserów z publicznością.

Pierwsza edycja Interpretacji odbyła się w 1998 r. Od tego czasu festiwal odbywał się co roku, z jedną przerwą; dwie edycje nie przyniosły rozstrzygnięcia. Dotychczasowi laureaci Lauru Konrada to Anna Augustynowicz, Grzegorz Jarzyna, Remigiusz Brzyk, Wojciech Smarzowski, Krzysztof Warlikowski, Przemysław Wojcieszek, Maja Kleczewska, Mariusz Grzegorzek, Iwona Kempa, Jan Klata, Radosław Rychcik, Marcin Liber, Monika Strzępka i Janusz Opryński.

Festiwal "Interpretacje" organizuje miasto Katowice oraz Katowice Miasto Ogrodów - Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek. Współorganizatorami są: Województwo Śląskie, Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego, Wydział Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego, Pałac Młodzieży im. Aleksandra Kamińskiego. Festiwal dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. (PAP)

autorka: Anna Gumułka

lun/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL