21 koncertów czeka na miłośników jazzu podczas rozpoczynającego się w niedzielę w Klubie Żak w Gdańsku 20. Festiwalu Jazz Jantar. Kilku wykonawców wystąpi w Polsce po raz pierwszy. Festiwal potrwa do 12 listopada.
„Nastawiamy się przede wszystkim na nowe twarze i wschodzące gwiazdy muzyki jazzowej. To jest nasz znak firmowy i wizytówka. Jesteśmy właściwie festiwalem bez typowych gwiazd, choć oczywiście na naszej imprezie są też artyści mający taką rangę, ale my ich prezentujemy głównie ze względu na ostatnie dokonania, np. nagrane płyty” – powiedziała PAP dyrektor Klubu Żak i jeden z kuratorów festiwalu, Magdalena Renk-Grabowska.
Wyjaśniła, że podczas gdańskiego festiwalu można usłyszeć dużo awangardowego jazzu.
„Na otwarcie festiwalu będzie np. mieszanka jazzu z metalem w wykonaniu amerykańskiego Ex Eye. Wystąpi też Heroes Are Gang Leaders czyli 11-osobowy kolektyw z Nowego Jorku. Dowodzi nim saksofonista James Brandon, ale w zespole tym są też inni muzycy, raperzy, a nawet poeci” – dodała Renk-Grabowska.
Dla obu tych grup będzie to pierwszy występ w Polsce.
Po raz pierwszy przed polską publicznością na festiwalu w Gdańsku zaprezentuje się także Amirtha Kidambi z zespołem Elder Ones, której twórczość cechuje osobliwe spojrzenie na rag i muzykę karnatycką, połączone z improwizacją; grupa Battle Trance tworząca swoją muzykę na monumentalnym brzmieniu czterech saksofonów tenorowych; portugalskie trio Black Bombaim z udziałem niemieckiego saksofonisty Petera Brotzmanna oraz reprezentujący brytyjską scenę jazzową Dinosaur.
Po raz pierwszy w naszym kraju ze swoim nowym składem zaprezentuje się również saksofonista Steve Lehman.
Wśród wykonawców bardziej znanych i renomowanych w świecie jazzu wystąpią w Gdańsku m.in. John Medeski, Miguel Zenon, Ambrose Akinmusire oraz Joe Lovano wraz ze swoim Classic Quartet.
Na Festiwalu Jazz Jantar nie zabraknie także rodzimych artystów. Będą wśród nich m.in. Jaskułke Sextet, Atom String Quartet, duńsko-polsko-norweski Pimpono Ensemble, a w bloku Młoda Scena Jazzowa - Chryste Panie oraz Immortal Onion.
Festiwal Jazz Jantar to najstarszy na Wybrzeżu i jeden z najstarszych w Polsce festiwali jazzowych. Jest ściśle powiązany z działalnością Klubu Studentów Wybrzeża Żak, którego spadkobiercą jest Klub Żak. Festiwal narodził się w 1973 r. Od trzeciej edycji Polskie Stowarzyszenie Jazzowe włączyło go w cykl objazdowych koncertów Pomorskiej Jesieni Jazzowej. Koncerty Jazz Jantaru organizowano na katamaranach, w Wielkim Młynie, w Klubie Kwadratowa i Teatrze Wybrzeże.
Lipcowy Jazz Jantar’81 był pierwszym festiwalem wypisanym z objazdowej formuły Pomorskiej Jesieni Jazzowej: na statku (rejs z Sopotu do Gdańska) grały trójmiejskie zespoły, w Wielkim Młynie m.in. Tomasz Stańko, Trio Jana Ptaszyna Wróblewskiego, Helmut Nadolski z Supergrupą Bez Fałszywej Skromności, a w hali Stoczni - Ewa Bem, Stanisław Sojka, Trio Wojciecha Karolaka, Novi Singers, Tomasz Szukalski i Józef Skrzek. Pod koniec lat 80. festiwal został zawieszony. Imprezę reaktywowano w 1997 roku.(PAP)
autor: Robert Pietrzak
rop/ itm/