W najbliższą sobotę w Studiu Koncertowym Polskiego Radia Katowice odbędzie się finał VIII Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki „O Wolności”, organizowanego przez katowicki oddział Instytutu Pamięci Narodowej oraz Śląskie Centrum Wolności i Solidarności, które działa przy kopalni Wujek.
W finałowej gali weźmie udział 30 uczestników wyłonionych w preeliminacjach przez komisję konkursową – poinformowali przedstawiciele IPN.
Jak podają organizatorzy, celem festiwalu jest m.in. edukacja historyczna poprzez muzykę i kształtowanie postaw patriotycznych. Przypominają, że walka z systemem komunistycznym toczyła się na różnych polach – również w dziedzinie kultury.
Festiwal „O Wolności” jest konkursem skierowanym do dzieci i młodzieży w wieku od 10 do 24 lat. Mogą w nim brać udział zarówno amatorzy, tworzący w zaciszu domowym, jak i młodzi artyści skupieni wokół domów kultury, ośrodków młodzieżowych, szkół, ognisk artystycznych, harcerstwa. W VIII edycji festiwalu mogli wziąć udział wyłącznie soliści, wcześniej mogły zgłaszać się również zespoły. W tym roku zgłosiła się rekordowa liczba uczestników - 204, pochodzących z całej Polski. Finaliści, wyłonieni w trakcji preeliminacji przeprowadzonych online na podstawie nadesłanych wraz ze zgłoszeniem nagrań wykonań, zostali podzieleni na dwie kategorie wiekowe.
„Zaśpiewają oni utwory wybrane przez siebie lub z listy zaproponowanej przez organizatorów, opowiadające o pragnieniu wolności, słowem walczące z komunistyczną cenzurą i zniewoleniem. Wśród piosenek, które zabrzmią na radiowej scenie, będą m.in. te najbardziej znane: +Mury+ Jacka Kaczmarskiego, +Powrót+ Przemysława Gintrowskiego, +Miejcie nadzieję+, +Wolność+ Marka Grechuty, +Jeszcze w zielone gramy+ Wojciecha Młynarskiego i Jerzego Matuszkiewicza, +Psalm stojących w kolejce+ Krystyny Prońko, +Krakowski spleen+ Maanamu, +Nie pytaj o Polskę+ Obywatela G.C. czy +Szklana pogoda+ Lombardu” - przekazała Monika Kobylańska z katowickiego IPN.
Jak podają organizatorzy, celem festiwalu jest m.in. edukacja historyczna poprzez muzykę i kształtowanie postaw patriotycznych. Przypominają, że walka z systemem komunistycznym toczyła się na różnych polach – również w dziedzinie kultury. „Tworzone wówczas, poza oficjalnym nurtem pieśni, śpiewane były przez środowiska skupione wokół opozycji – opowiadały o wartościach uniwersalnych, o pragnieniu wolności i niepodległości, o zakazanej historii. Wzmacniały ducha, integrowały wokół idei, a ich twórcy, tacy jak Jacek Kaczmarski czy Przemysław Gintrowski, stali się bardami opozycji” - przypomina IPN.
Twórcy festiwalu wskazują, że do dziś w mediach brzmią też piosenki legendarnych już zespołów rockowych lat 80. XX w., które wśród wielu odbiorców mają status kultowych. Często w zawoalowany sposób walczyły one z cenzurą, używając metafor, ogólnych opisów, gry symboli i skojarzeń. Wspólnym mianownikiem tej twórczości jest opowieść o pragnieniu wolności - dodaje IPN.
Już od pierwszej edycji festiwalu, która odbyła się w 2017 r., biorą w nim udział wykonawcy z całej Polski. Od 2020 r. konkurs organizowany jest dwuetapowo – składa się z przeprowadzanych online preeliminacji oraz finału, w którym wyłonieni w pierwszym etapie uczestnicy prezentują się na scenie przed komisją konkursową. Festiwal organizuje katowicki IPN i oraz Śląskie Centrum Wolności i Solidarności. W obecnym roku partnerem wydarzenia zostało Polskie Radio Katowice.(PAP)
kon/ pad