20 lat temu na Dolnym Mieście w Gdańsku powstało Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia. Obchody jubileuszu tej miejskiej placówki kultury zainauguruje w piątek wystawa prac Dominika Lejmana pt. "Opatrzenie/Healing Loop".
Program obchodów jubileuszu 20-lecia instytucji przedstawiła w czwartek na konferencji prasowej dyrektorka CSW Łaźnia Jadwiga Charzyńska.
W piątek w CSW Łaźnia odbędzie się wernisaż wystawy niepokazywanych jeszcze w Polsce realizacji Dominika Lejmana. Na wystawie pt. "Opatrzenie/Healing Loop" artysta pokaże ok. 10 prac, animowanych obrazów i fresków wideo. Będzie to pierwsza przeglądowa ekspozycja dorobku Lejmana w Gdańsku, prezentująca w ujęciu problemowym ważniejsze prace twórcy z ostatniej dekady m.in. "YoLoVi", "Basic Training", "Płot", jak również specjalnie przygotowana na wystawę "Równia pochyła" (Inclined Plane).
Obecny na konferencji prasowej Lejman objaśniał ideę swojej wystawy.
"To piękne polskie słowo opatrzenie ma tutaj podwójne znaczenie. Chodzi o sytuację, w której patrzymy na coś tyle razy, że coś się nam opatruje i tego właściwie już nie dostrzegamy i stajemy się obojętni. Drugie znaczenie to zaś opatrywanie ran i sytuacji, które są traumatyczne. Healing Loop to zaś coś w rodzaju leczącej i opatrującej pętli. To jest też jakaś pętla mojego powrotu do Gdańska, ostatni raz gościłem tu ze swoją sztuką 10 lat temu" - mówił artysta.
Jak podkreślił, chciałby podczas tej wystawy "oddać pole widzowi".
"Galerie sztuki, moim zdaniem, są po to, żeby przypominać o obecności publiczności. Ja moje prace pokazuję bardziej jako malarstwo niż jak prace wideo. Dzieła te są w oświetlonych przestrzeniach, gdzie światło przestrzeni zmywa trochę obraz i być może staje się on słabszy, ale dzięki temu sam widz staje się silniejszy stojąc naprzeciwko danej pracy" - ocenił Lejman.
Artysta urodził się w 1969 w Gdańsku. Obecnie pracuje i mieszka w Poznaniu i Berlinie. Jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz Royal College of Art w Londynie. Ostatnio został nagrodzony Berlin Art Prize w dziedzinie sztuk wizualnych.
Wystawa prac Lejmana będzie czynna do 27 maja.
W ramach obchodów 20. rocznicy powstania CSW Łaźnia w dniach 10-13 maja w placówce odbędzie się Międzynarodowy Kongres Kuratorów IKT. Podczas niego ponad 100 kuratorów z całego świata przyjrzy się działaniom gdańskich instytucji kultury. W trakcie tej imprezy zaplanowano też otwarcie wystawy prac Katarzyny Józefowicz, która pełni obecnie funkcję prodziekana na Wydziale Rzeźby i Intermediów ASP w Gdańsku.
W połowie czerwca do CSW Łaźnia przyjedzie znany brytyjski duet artystów Gilbert&George.
W dniach 19 października–25 listopada oraz od 14 grudnia do 24 lutego 2019 r. zaplanowano natomiast w CSW Łaźnia dwie wystawy z cyklu "Art+Science Meeting" - "Przetworzone ciało – poszerzony mózg – usieciowiona sprawczość" oraz "Fluorescent Chrysanthemum remembered".
Powołana do życia w 1998 r. instytucja swoją główną siedzibę znalazła w odrestaurowanej, zabytkowej dawnej miejskiej łaźni z 1908 r. przy ul. Jaskółczej. W 2012 r. CSW Łaźnia otworzyła swoją filię w Nowym-Porcie przy ul. Dokerów. Na ten cel zaadaptowano także byłą łaźnię, wybudowaną w latach 1907-1909.
W sumie, oba oddziały CSW Łaźnia w ciągu 20 lat odwiedziło ponad 325 tys. osób. Zrealizowano w tym czasie 230 wystaw, a 60 tys. osób wzięło udział w warsztatach i zajęciach edukacyjnych.(PAP)
autor: Robert Pietrzak
rop/ itm/