W stolicy Litwy rozpoczęły się w czwartek 20. Wileńskie Targi Książki, największa tego typu impreza w krajach bałtyckich. W ciągu czterech dni, do niedzieli, w ramach targów odbędzie się blisko 550 imprez i 200 spotkań literackich, w tym z polskimi twórcami.
Udział w tegorocznych, jubileuszowych targach bierze 360 wystawców z ośmiu państw. Targi odwiedzą 54 delegacje zagraniczne z 21 krajów świata, w tym z Polski.
Jak zaznacza dyrektor Litewskiego Instytutu Kultury Auszrine Żilinskiene, Wileńskie Targi Książki „to połączenie tradycji i nowości”. Nowością tegorocznej edycji są krótkie pojedynki literackie, podczas których, w ciągu 15 minut autor książki i jej krytyk będą musieli zaprezentować publikację.
Tradycyjnie odbędą się dyskusje, warsztaty, będzie działała scena muzyczna i sala filmowa. W programie filmowym są obrazy poświęcone m.in. pisarzom Balysowi Sruodze, Astrid Lindgren, Daniiłowi Charmsonowi. W programie znalazł się też film Jacka Koprowicza „Mistyfikacja”, opowiadający historię Stanisława Ignacego Witkiewicza.
Podczas targów odbędzie się także prezentacja książki „Witkacy. Umysł drapieżny", poświęconej Stanisławowi Ignacemu Witkiewiczowi. Jest to pierwsza publikacja w języku litewskim poświęcona temu twórcy, mającemu korzenie rodzinne na Żmudzi. Ponad 600-stronicowe wydanie wszechstronnie i szczegółowo przedstawia twórczość artysty, który na Litwie dopiero zaczyna być odkrywany.
Książka „Witkacy. Umysł drapieżny” pojawiła się w litewskich księgarniach na początku lutego i wzbudziła duże zainteresowanie. Krytycy uznali ją za jedną z najciekawszych nowości książkowych na Litwie. Publikacja ta stanowi część programu obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości i powstała z inicjatywy Instytutu Polskiego w Wilnie, Instytutu Adama Mickiewicza oraz Instytutu Witkacego w Warszawie.
Jednym z gości specjalnych targów będzie historyk literatury polskiej profesor Tadeusz Bujnicki, który przed kilkoma dniami został uhonorowany w Wilnie Nagrodą im. Algisa Kaledy, zmarłego przed dwoma laty wybitnego literaturoznawcy, twórcy polonistyki na Uniwersytecie Wileńskim. Podczas spotkania z Bujnickim odbędzie się prezentacja jego nowej książki „O literackiej grupie +Żagary+ i nie tylko”.
Dla najmłodszych czytelników odwiedzających Wileńskie Targi Książki Instytut Polski w Wilnie wspólnie ze Studiem Twórczym „Knygu szalis” (Kraj książki) przygotował kreatywne warsztaty, które poprowadzi polska ilustratorka Monika Hanulak.
Targi Książki są największym wydarzeniem literackim w litewskiej stolicy i cieszą się dużym zainteresowaniem. Szacuje się, że w ciągu 20 lat w ramach targów zorganizowano ponad 5,7 tys. imprez i odwiedziło je około 1 mln osób.
Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)
aki/ jo/ mal/